Mozkový test: Jen génius dokáže najít číslo 3 mezi osmičkami do 4 sekund. Ostatní za 20
Jak dobré máte oko, když přijde řeč na detaily? Následující iluze prověří, jak si stojíte. V obrázku je ukryté číslo a jen ti nejlepší ho dokáží najít. Budete to právě vy, nebo budete ještě muset trénovat?
Optické iluze lidstvo z nějakého důvodu fascinují již celou věčnost. Pokud patříte mezi ty, které tato kratochvíle baví, tak rozhodně čtěte dál. Následující obrázek vám možná zavaří mozkové závity, rozhodně se ale u toho nebudete nudit.
Zkuste, jak rychle dokážete v následujícím obrázku najít ukrytou číslici 3. Pokud to zvládnete do čtyř sekund, pak patříte mezi ty nejchytřejší.
Jak přesně zrakové iluze fungují, většina z nás nejspíš nedokáže přesně popsat. Věda se ale této problematice poměrně podrobně věnuje, jako například přednosta Ústavu lékařské biofyziky LFHK UK Jan Kremláček.
Iluze baví lidi od nepaměti
Kromě toho, že ve své praxi zkoumá lidský zrak ze všech úhlů, je také velkým fanouškem optických klamů a nejrůznějších hříček tohoto typu. Přiznal, že tato fascinace vznikla už v době, kdy byl teprve malý kluk.
„Když jsem byl malý, považoval jsem se za Marťana. Přišlo mi totiž divné, že když střídavě zavírám levé a pravé oko, svět kolem mě poskočí. Když jsem ležel bez hnutí, zdálo se mi, že se prostor kolem mě mění – točí se nebo se přibližuje,“ svěřil se s úsměvnou vzpomínkou, která předznamenala jeho pozdější profesní dráhu.
„Zjistil jsem, že na Lékařské fakultě v Hradci Králové existuje elektrofyziologická laboratoř pro hodnocení zrakového vnímání, kterou tehdy vedl profesor Kuba a s profesorkou Kubovou. Potřebovali do týmu někoho, kdo by jim pomohl s vyšetřováním zraku a s vytvářením stimulací. Tak mě to chytlo, že jsem pak přešel na patologickou fyziologii a dále pak na Ústav lékařské biofyziky. Když člověk pracuje se zrakovými stimulacemi, nedá mu to a najednou začne vidět spoustu zajímavých věcí,“ vysvětlil, jak přesně se propracoval k tomu, že se věnuje iluzím.
Jednu optickou iluzi mimochodem popsal a přihlásil ji do mezinárodní soutěže optických klamů, ze které si odnesl třetí místo.
Iluze jsou pro lékaře užitečným nástrojem
Přestože může někomu připadat podivné, proč by se měla věda zabývat něčím tak banálním, ve skutečnosti je to podle Jana Kremláčka poměrně užitečné téma, ze kterého může například medicína hodně čerpat.
„Optická iluze není jen zajímavost, odkrývá vlastnosti zrakového systému. Umožňuje nám přesněji pochopit, jak funguje lidský mozek. Podobně jako jeho poškození může vyvolat změnu chování, díky níž odhalíme úlohu poškozené oblasti, je pozorování zrakového klamu takovým přistižením našeho mozku, jak si dělá něco jiného, než bychom čekali,“ vysvětlil.
Řada iluzí a optických klamů nebude působit na každého člověka stejně. Často jsou totiž založeny na kontextu a zkušenosti s vnímáním obrazů, a tak není nic divného, že je například začneme vnímat od určitého věku. Pokud je později prokoukneme, může se stát, že na nás opět účinkovat přestanou.
Zatímco pro mnohé klamy existuje vědecké vysvětlení, některé jiné se dodnes objasnit nepodařilo. Existuje tak například známá fotografie proužkovaných šatů, které se někomu zdají modro černé, zatímco jiným bílo zlaté. Proč tomu tak je, je dodnes záhadou.
Zvířata nad iluzemi také kroutí hlavou
Některé optické klamy také působí nejen na lidi, ale také na zvířata. To se týká například těch, které pracují s porovnáváním velikosti objektů. Tu totiž většinou nevyhodnocujeme podle reality, ale podle porovnání s okolím. Kupříkladu pes to dělá úplně stejně, a tak se nachytá stejně jako jeho páníček.
Abychom se nyní vrátili k iluzi, o které byla řeč na začátku, ukážeme si nyní správné řešení pro ty, kdo číslici 3 odhalit nakonec nedokázali.
Uspěli jste? Pokud ne, je to pravděpodobně proto, že váš mozek se soustředí spíše na celek, než jednotlivé detaily. Jakmile nyní víte, kde se číslice nachází, už ji znovu nedokážete nevidět.