Co se stane, když všichni lidé najednou vyskočí? Vědec má překvapivou odpověď
Už vás někdy napadlo, co by se stalo, kdyby všichni lidé na Zemi skočili ve stejnou dobu? Pravděpodobně ne, ale YouTube kanál BBC Earth Science ano! Protože něco podobného není možné zjistit, pokusili se odpověď aspoň přiblížit zajímavým experimentem.
Existuje myšlenka, že kdyby veškerá populace naší planety vyskočila do vzduchu ve stejný čas, Země by se naklonila nebo by se jinak pohnula. V tom nejdivočejším případě by Země, podle těchto teorií, mohla také poskočit. Zatímco většina lidí zůstává pouze u přemýšlení, britský vědecký novinář a moderátor Greg Foot se problematiku pokusil převést do praxe.
Experiment na hudebním festivalu
Dějištěm jeho experimentu se stal populární hudební festival Reading ve stejnojmenném městě, který každoročně navštěvuje okolo 87 tisíc lidí. Využil momentu, kdy se v hledišti sešlo asi 50 tisíc lidí. Ti měli ve stejnou chvíli skočit. Jejich vliv na zemský povrch měřilo zařízení, které se nacházelo ve vzdálenosti zhruba 1,6 kilometru od hlediště.
„Pak s trochou matematiky můžu toto měření rozšířit a zjistit, co by se stalo, kdyby všichni na Zemi vyskočili současně, a zda by to změnilo rychlost rotace Země,“ odhalil ve videu svůj smělý plán.
Zemětřesení, které zkrátilo zemské dny
Zní to jako nesmysl, ale v minulosti už bylo skutečně prokázáno, že zemětřesení mohou ovlivnit rotaci Země. Příkladem může být ničivé zemětřesení z roku 2011, které udeřilo na japonskou oblast Tóhoku a zanechalo po sobě skoro 16 tisíc mrtvých a nevyčíslitelné škody na majetku. Vědci zaznamenali, že epicentrum zemětřesení, ostrov Honšú, se posunul o 2,4 metru a zemská osa se vychýlila přibližně o 16 cm. Důsledky však byly ještě dalekosáhlejší. Protože se tehdy zrychlila rotace Země, naše dny se zkrátily o 1,8 mikrosekundy.
Hromadný skok 50 tisíc návštěvníků
Experiment na hudebním festivalu pochopitelně nedosáhl ani zlomek takové síly, ale ukázalo se, že i poskočení 50 tisíc lidí ve stejnou chvíli má na zemský povrch nepatrný vliv. Měřící zařízení naměřilo otřes o síle 0,6 na Richterově stupnici. Vrací se ale tedy původní otázka: Kdyby poskočili všichni lidé na Zemi, podepsalo by se to na pohybu nebo rotaci planety?
„Aby zemětřesení dokázalo ovlivnit rotaci planety, musí na Richterově stupnici dosáhnout alespoň stupně 8,“ vysvětluje Foot. „Aby tohle fungovalo, potřebovali bychom sedm milionkrát více lidí, než kolik jich v současnosti na Zemi žije. Tato městská legenda se proto absolutně nezakládá na pravdě. Nemůžete hnout s planetou, pokud všichni najednou vyskočí. Nemůžete dokonce ani změnit rychlost její rotace. Všechno je to lež.“

Pohnou lidé Zemí?
Zajímavou teorií se zabýval také americký fyzik Rhett Allain. Pokoušel se zjistit, zda by lidé mohli mít vůbec nějaký vliv na planetu, i kdyby to neznamenalo přímo změnu její rotace. Průměrnou hmotnost veškerého obyvatelstva porovnal s hmotností Země. Ve své hypotéze následně předpokládal, že by každý člověk skočil v průměru jednu stopu nad zemí, tedy asi 30 centimetrů. Podmínkou také byl společný skok na stejném místě, aby se tak co nejvíce minimalizovalo rušení mezi jednotlivými skoky. Zjistil, že Země by se při takové aktivitě skutečně posunula, a to o jednu setinu poloměru jednoho atomu vodíku. Má to ale háček.
„Poté, co by všichni dopadli nohama zpátky na zem, by se Země zase vrátila vzhůru. Všechno by tedy bylo zpátky v původním stavu,“ prozradil pro server Live Science.
Zda by lidé dokázali při společném skoku pohnout Zemí, vás už tedy nadále trápit nemusí!