Detonační raketové motory jsou slibnou alternativou chemických motorů. Video ukazuje hypersonický rotační detonační motor při trvalém zkušebním zážehu

Revoluční alternativa ke konvenčním raketám, která využívá řízené exploze, dokončila první dlouhodobý test motoru v rámci spolupráce společnosti Venus Aerospace s agenturou DARPA na vývoji rotačního detonačního raketového motoru (RDRE), píše portál NewAtlas.

Velkým hráčem v oblasti letectví a kosmonautiky byl od 40. let 20. století chemický raketový motor. Tyto pohonné jednotky jsou v současné době jediným způsobem, jak se dostat za hranice zemské atmosféry, a tuto práci vykonávají opravdu velmi dobře. Rakety na kapalné palivo, někdy za pomoci svých protějšků na pevné palivo, vynesly na oběžnou dráhu první družice a na Měsíc první astronauty. Ke každé z planet vyslaly robotické sondy a pro jistotu i několik měsíců, asteroidů a komet.

Na druhou stranu tyto rakety na obě paliva také sedí v silech a na ponorkách po celém světě se suborbitálními jadernými zbraněmi, které dodnes hrozí masovým ničením, a také pohánějí menší zbraňové systémy až po osobní granátomety a dokonce pistole s raketovým pohonem.

Rakety bohužel udělaly velký pokrok v krátkém časovém období, na samém počátku své historie. Přestože v průběhu let došlo k mnoha zdokonalením, chemické rakety pracují velmi blízko svých teoretických limitů od doby, kdy první nacistická raketa V-2 opustila v roce 1942 zemskou atmosféru.

V důsledku toho se DARPA, NASA a další organizace zabývají novými, účinnějšími motory jak pro cesty do vesmíru, tak pro pohon nové generace hypersonických raket. RDRE jsou jednou z obzvláště slibných alternativ, protože využívají jiný princip, který se na první pohled zdá trochu paradoxní.

RDRE v podstatě funguje tak, že přemění výbuch na řízenou detonační vlnu, která je schopna udržet se sama bez potřeby pohyblivých částí. Tam, kde má raketa spalovací komoru, do níž se vstřikuje palivo a okysličovadlo, má RDRE dva souosé válce s mezerou mezi nimi. Do této mezery se zavádí a zapaluje směs paliva a okysličovadla. Pokud je to provedeno správně, vytvoří těsně spojenou reakci a rázovou vlnu. Tato vlna se uvnitř mezery pohybuje nadzvukovou rychlostí, která vytváří další teplo a tlak.

Kromě toho, aby to vůbec fungovalo, je nejsložitější udržet hoření. Pokud by se to podařilo, motor RDRE by teoreticky mohl dosáhnout zvýšení účinnosti nejméně o 15 %. NASA již dokázala, že RDRE může pohánět přistávací modul na Měsíci, a nyní se společnosti Venus Aerospace podařilo udržet hoření vhodné pro hypersonickou střelu.

Podle společnosti se to podařilo díky zavedení chladicího systému, který zabránil roztavení motoru během testů. RDRE má potenciál pro další dolet nebo zvýšení užitečného zatížení a může používat bezpečnější a stabilnější kapalná paliva, která umožňují bezpečnější provoz, rychlejší nabíjení a zamezují vypařování, které brání použití kryogenních paliv.

Zdroj: NewAtlas