Děsivá technologie! Inženýr propojil dron s umělou inteligencí, který dokáže sám lovit lidský cíl. Varoval před terorismem

Podnikatel a inženýr Luis Wenus zabudoval do malého dronu systém umělé inteligence, který pronásleduje lidi. Konfigurace malého komerčně dostupného dronu, který dokáže sám lovit cíl, trvala jen několik hodin. Inženýr si však brzy uvědomil, že jej lze snadno nakonfigurovat tak, aby nesl výbušnou nálož, píše web Live Science.

Jde o docela děsivou technologii! Ve spolupráci s dalším inženýrem, Robertem Lukoszkem, nakonfigurovali dron tak, aby pomocí modelu detekce objektů našel lidi a plnou rychlostí k nim doletěl. Inženýři do dronu zabudovali také funkci rozpoznávání obličejů, která funguje na vzdálenost až 10 metrů. To znamená, že verze dronu by mohla být použita k útoku na konkrétní osobu nebo soubor cílů.

„Sestavení tohoto projektu trvalo doslova jen několik hodin a díky němu jsem si uvědomil, jak děsivé to je,“ napsal Wenus. „Mohli byste k nim snadno připevnit malé množství výbušnin a nechat je létat po stovkách.“ Ačkoli Wenus věří, že je třeba vždy sdílet kód a software prostřednictvím kanálů s otevřeným zdrojovým kódem, uvedl, že nebude zveřejňovat žádný kód související s tímto experimentem.

Varoval také, že v blízké budoucnosti by mohl být pomocí tohoto druhu technologie zorganizován teroristický útok. Ačkoli je k vytvoření takového systému zapotřebí technických znalostí, časem bude psaní softwaru stále snazší, mimo jiné díky pokroku v oblasti umělé inteligence, která při psaní kódu pomáhá, poznamenal.

Experiment ukázal, že společnost naléhavě potřebuje vybudovat systémy proti dronům pro civilní oblasti, kde by se mohly shromažďovat velké davy lidí. Existují prostředky k detekci dronů, včetně kamer, akustických senzorů a radarů. Jejich zneškodnění by však mohlo vyžadovat technologie, jako jsou rušičky rádiových frekvencí, GPS spoofery a také vysokoenergetické lasery.

Zdroj: redakce, livescience.com