Další posila z Austrálie pro Ukrajinu. Australský transportér pro záchranu životů Bushmaster dojede i s vypuštěnými pneumatikami

Bushmaster je dalším vojenským zařízením, které ukrajinské ministerstvo obrany označilo za „zbraň vítězství“.

„Dnes bychom rádi poděkovali našim přátelům z Austrálie. Navzdory velké vzdálenosti mezi našimi zeměmi nás spojují společné demokratické hodnoty,“ napsali zástupci ukrajinského ministerstva obrany, kteří obdrželi vozidla Bushmaster.

Bushmaster – australský transportér pro záchranu životů
Transportéry Bushmaster se vyznačují především vysokou odolností proti výbuchům min. Díky tomu skutečně pomáhají zachraňovat životy ukrajinských vojáků. Nezanedbatelná je také manévrovatelnost a velmi dobrá zvládnutelnost těchto transportérů v obtížném terénu – tyto vlastnosti umožňují plnit i velmi složité bojové úkoly na frontě.

Bushmastery jsou víceúčelové kolové transportéry pěchoty MRAP (Mine Resistant Ambush Protected). Jsou vybaveny pohonem všech kol o výkonu 330 koní a pancéřovanou korbou ve tvaru písmene V (což účinně snižuje riziko protržení v případě nárazu miny). Svařovaná jednodílná kabina mezitím chrání před střelbou z ručních zbraní.

Bushmaster váží 12 tun a je 7,18 metrů dlouhý, 2,48 metrů široký a 2,65 metrů vysoký. Jeho maximální rychlost je 100 km/h a dojezd přesahuje 850 km. Jeho přepravní kapacita je až devět až deset vojáků se zbraněmi a dalším vybavením. Pro pohodlí cestujících je k dispozici klimatizace a bezpečnost dále zvyšuje systém Run Flat, který umožňuje jízdu i s prázdnými pneumatikami.

Transportér může být vybaven i vlastní výzbrojí. Montážní kroužky umožňují instalaci kulometů ráže 5,56 mm a 7,62 mm (např. pro univerzální kulomet M60 ráže 7,62 x 51 mm). Kromě toho se na frontě již objevily i stroje Bushmaster s pokročilejšími zbraňovými moduly, jako je EOS R400-Mk2 s laserovým dálkoměrem nebo automatické granátomety ráže 40 mm.

Zdroj: Bushmaster