Čínští lékaři v akci. Vyjmuli nenarozené dvojče z mozku ročního dítěte

Nová studie zdokumentovala výjimečný případ „intraventrikulárního plodu ve fetu“, kdy byl nenarozený plod vyjmut z hlavy svého živého dvojčete.

Lékaři z Fudanské univerzity v Šanghaji si u roční holčičky všimli několika příznačných problémů, například zvětšené hlavy a problémů s motorikou. CT vyšetření hlavy dívky odhalilo, že její mozek byl stlačený. Navíc bylo zjištěno nahromadění tekutiny způsobené výrazným růstem uvnitř mozkových komor.

Během operace odstranění bylo zjištěno, že výrůstek je nenarozené dvojče dítěte v podobě plodu. Ačkoli většina podoby plodu byla nevyvinutá, zdálo se, že má vytvořené horní končetiny a výběžky, které vypadaly jako prsty.

Případy jsou výjimečně vzácné a vyskytují se u jednoho z 500 000 porodů. Takové případy byly zaznamenány v lékařské literatuře, ale jsou velmi vzácné.

K případům fetus-in-fetu obvykle dochází ve velmi raných stadiích dvojčetného těhotenství, kdy se blastocysta, což je shluk dělících se buněk vytvořený oplodněným vajíčkem, nedokáže správně oddělit. To má za následek, že jedno z embryí je obklopeno druhým. Je však třeba poznamenat, že obalené embryo nezemře. Díky pravidelnému zásobování krví z druhého dvojčete zůstává „naživu“, ale nevyvíjí se.

„Srostlé části se vyvinou v přední mozek hostitelského plodu a obalí druhé embryo během skládání neurální ploténky,“ dodávají vědci.

O uzdravení ročního dítěte není zmínka, protože zpráva o případu je stručná. Ačkoli se jedná o náročnou operaci, v předchozích případech bylo zaznamenáno úplné uzdravení. V jedné takové studii publikované v roce 1982 vědci z londýnské nemocnice informovali o 14 cm dlouhém plodu u šestitýdenního dítěte, které mělo zvětšenou hlavu.

O případové studii informoval časopis Neurology ve veřejném článku.

Zdroj: redakce; Interesting Engineering; Neurology