Číňané staví giganta. Bude to největší radioteleskop na světě

Byla zahájena stavba největšího radioteleskopu na světě Qitai. Staví se ve městě Sin-ťiang na severovýchodě Číny. Zařízení by mohlo vědcům pomoci při hledání známek mimozemského života, jak uvádí server SCMP.

Čínská věda se rychle rozvíjí a úřady v Říši středu nešetří penězi na velké infrastrukturní projekty. Jedním z nich je radioteleskop Qitai, zkráceně QTT.

Radioteleskop Qitai – čínský gigant pro nebeská pozorování

Očekává se, že Qitai bude mít průměr až 110 metrů, což z něj po dokončení učiní největší mobilní radioteleskop na světě. V současné době má tuto čest americký radioteleskop Green Bank v Západní Virginii, který má průměr 100 metrů. Je třeba si uvědomit, že zde hovoříme o mobilních řízených konstrukcích – stacionární radioteleskopy jsou často mnohem větší a dosahují průměru až 500 metrů. Nicméně vzhledem k jejich neschopnosti měnit polohu je jejich užitečnost často omezená.

Na první pohled bude radioteleskop Qitai mnohem větší, protože pro příjem mimozemských signálů je rozhodující průměr antény, ale v praxi se očekává, že oba radioteleskopy budou mít podobné schopnosti. Čínský přístroj má mít pokročilý systém řízení a přemisťování antén, který vědcům umožní pozorovat až 80 % oblohy.

Zdroj: scmp.com