Čína zakázala hru Fortnite. Peking zavedl drastické omezení

Online videohra Fortnite, která má miliony příznivců po celém světě, se stáhne z Číny. V neděli to oznámil její vydavatel Epic Games, informuje server Lefigaro.

„Dne 15. listopadu v 11 hodin dopoledne vypneme herní servery a hráči v Číně se již nebudou moci připojit,“ uvedla společnost Epic Games. Od pondělí hra v Číně nepřijímá nové hráče, uvedla společnost, která mezi své akcionáře počítá čínského internetového giganta Tencent.

Fortnite je jednou z nejoblíbenějších her na světě a má více než 350 milionů uživatelů, což je více než počet obyvatel USA. Hra Fortnite, která byla spuštěna v roce 2017, je takzvaná „battle royale“ hra, ve které se účastníci snaží být posledním přeživším. Hra Fortnite je sice ke stažení zdarma, ale díky tomu, že si hráči kupují další obsah, například oblečení, generuje miliardové příjmy. Hra má v Číně specifickou verzi, kde je násilný, obscénní nebo politicky citlivý obsah přísně kontrolován.

LinkedIn také plánuje opustit Čínu

Ukončení sociální sítě v Číně přichází v době, kdy komunistická vláda utahuje šrouby digitálnímu sektoru. Čínské úřady, které jsou obzvláště úzkostlivé v oblasti hospodářské soutěže a osobních údajů, potrestaly několik významných firem v tomto odvětví za praktiky, které byly dříve většinou tolerovány.

Ušetřen nezůstal ani průmysl videoher, který v Číně představuje velký finanční zisk, ale je kritizován za to, že je pro mladé lidi návykový. V srpnu úřady zavedly pro děti mladší 18 let drastický limit tří hodin hraní videoher týdně, přičemž některé z nich mohou u obrazovek trávit celé dny.

S odvoláním na „obtížné prostředí“ oznámila minulý měsíc také profesní sociální síť LinkedIn společnosti Microsoft, že se brzy stáhne z Číny.

Zdroj: lefigaro.fr