Čína odkrývá plány na kosmickou loď na jaderný pohon. Cesta na Mars by trvala pouhé tři měsíce

Čína činí revoluční kroky ve vesmírném průzkumu s vývojem nového štěpného reaktoru o výkonu 1,5 megawattu. Tento pokročilý reaktor, chlazený lithiem, by mohl umožnit výrobu kosmické lodi na jaderný pohon, která by cestu na Mars zkrátila na pouhé tři měsíce, což je významné zlepšení oproti současným technologiím závislým na fosilních palivech.

Jednou z klíčových vlastností tohoto reaktoru je jeho schopnost „smrštit“ se do objemu srovnatelného s kontejnerem pro snadnější přepravu na Zemi, zatímco ve vesmíru se může rozvinout do velikosti dvacetipatrové budovy. Tento design byl vyvinut ve spolupráci s výzkumnými institucemi po celé Číně a ukazuje obrovský potenciál pro budoucí meziplanetární mise, píše web Interesting Engineering.

Reaktor má produkovat teplotu až 1 276 stupňů Celsia díky štěpení uranového paliva, což je mnohem více než je schopna dosáhnout většina jaderných elektráren. Teplo se pak využívá k generování elektrické energie prostřednictvím expanze kapalných forem helia a xenonu do plynů, což pohání generátor.

Čína odkrývá plány

Tajemstvím úspěchu je však použití kapalného lithia jako chladiva, díky jeho vysoké tepelné vodivosti a nízké hmotnosti, což umožňuje reaktoru zůstat relativně malým. Inovace se také projevuje ve spojení výměníku tepla a radiačního štítu do jednoho kompaktního zařízení, což snižuje celkové rozměry reaktoru.

Provedené testy potvrzují, že byly překonány technologické výzvy, což umožňuje vypuštění reaktoru do vesmíru ve stlačené podobě a jeho následné rozložení do plné velikosti. Výzkumný tým, vedený Wu Yicanem z Čínské akademie věd, se nyní zaměřuje na další vývoj a plánuje využít umělou inteligenci k diagnostice a řešení potenciálních závad těchto dlouhodobě neobsazených vesmírných reaktorů.

Zdroj: Interesting Engineering