Vědci zrekonstruovali podobu ženy, která žila před čtyřmi tisíci lety u Pardubic
Asi před čtyřmi tisíci lety byla v Mikovicích u Pardubic pohřbena mladá žena. Vědcům se nyní podařilo vytvořit skutečnou formu analýzy DNA, píše server Pakistan Christian.
Mikulovské pohřebiště je považováno za jedno z nejbohatších pohřebišť v Evropě, pokud jde o šperky, které lidé pohřbívali. Zvláště zajímavé jsou jantarové ozdoby. Bylo jich zde nalezeno téměř 900, přičemž jantar podle archeologů pochází ze zahraničí, nejspíše z Pobaltí.
Žena, která byla pohřbena před 4000 lety nedaleko Pardubic, měla menší postavu, hladkou pleť, hnědé vlasy, široce rozkročené hnědé oči a výraznou bradu. Archeologové u Mikulovic objevili v letech 2007 až 2009 několik skupin kostrových hrobů. Brzy se ukázalo, že pohřby byly velmi bohaté na pohřební výbavu. Výzkum poskytl řadu informací o období kolem roku 2000 př. n. l., kdy se ve střední Evropě rozvíjela těžba bronzu a dalekosáhlý obchod.
Jantar z Baltského moře na ženském náhrdelníku je důkazem bohatství a dálkového obchodu. „Jedná se o jedinečný šperk, který nemá v tomto období obdoby,“ řekl archeolog Michal Ernée z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.
Žena zemřela ve věku 35 let, pravděpodobně se narodila a celý život žila poblíž Mikulovic, které v té době podle archeologa mohly být ohniskem na dálkové obchodní cestě. Byla to menší žena s některými mužskými rysy – výraznou bradou a širokýma očima. Kromě náhrdelníku měla také pět bronzových náramků, tři bronzové brože a dvě zlaté náušnice.
Rekonstrukce vzhledu ženy, včetně replik všech šperků, využije Akademie věd ČR k propagačním účelům na různých krátkodobých akcích a výstavách.
Zdroj: Akademie Věd ČR, pakistanchristian.tv
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]