Čína odhalila nejpodrobnější geologickou mapu Měsíce, která byla kdy vytvořena

Čínští astronomové se podělili o nejpodrobnější geologickou mapu Měsíce, jaká kdy byla vytvořena, a odhalili více než 12 000 struktur. Nový atlas bude mít zásadní význam pro vytipování míst přistání a zdrojů pro budoucí lunární mise. Atlas, na jehož dokončení pracovalo přibližně 100 vědců více než deset let, zachycuje měsíční povrch do nejmenších detailů a zobrazuje 14 kategorií struktur, 17 typů hornin, 81 impaktních pánví a 12 341 kráterů.

Vědci zahájili projekt mapování v roce 2012 s cílem usnadnit výběr míst přistání a zdrojů pro budoucí čínské mise na Měsíc. Vědci, kteří atlas, který je k dispozici v čínštině a angličtině, vytvořili, tvrdí, že bude užitečný i pro další země, uvádí portál Livescience.

„Geologický atlas Měsíce má velký význam pro studium vývoje Měsíce, výběr místa pro budoucí lunární výzkumnou stanici a využití lunárních zdrojů,“ řekl Sin-chua spoluvedoucí výzkumný pracovník Ouyang Ziyuan, profesor výzkumu na Ústavu geochemie Čínské akademie věd. „Může nám také pomoci lépe porozumět Zemi a dalším planetám sluneční soustavy, například Marsu.“

Vědci vytvořili atlas na základě dat z mise Chang’e-1, sondy bez posádky, která v letech 2007 až 2009 snímala měsíční povrch z oběžné dráhy. Novější pozorování, která z povrchu Měsíce pořídila lunární vozítka Chang’e-3 a Chang’e-4 v letech 2013 a 2019, potvrdila pozorování z oběžné dráhy.

Vědci také porovnali svá data s údaji z indické sondy Chandrayaan-1 a z misí NASA GRAIL a Lunar Reconnaissance Orbiter.

zdroj: Livescience