Chytrá přilba pro hasiče poháněná umělou inteligencí využívá senzory k rychlejší záchraně obětí

Výzkumníci ze Školy informatiky (School of Informatics) s podporou skotského Národního robotária vyvinuli systém, který hasičům poskytuje informace v reálném čase.

Systém využívá umělou inteligenci v kombinaci s daty z termovizních kamer, radarů a dalších senzorů umístěných na standardních hasičských přilbách, jak píše server IoT World Today. Výzkumníci doufají, že tato technologie by jednoho dne mohla pomoci záchranným složkám bezpečněji se orientovat v nebezpečných podmínkách nebo za snížené viditelnosti a výrazně zkrátit dobu potřebnou k záchraně obětí.

„Tato nová technologie má potenciál podpořit hasiče a velitele na místě požáru při přijímání zásadních rozhodnutí, která mohou zvýšit efektivitu záchranných prací, zajistit bezpečnější spolupráci mezi členy týmu a především zlepšit výsledky pro potenciální oběti požárů,“ řekl doktor Chris Lu ze Školy informatiky.

Tento systém, který váží méně než 1 kg, prošel testy s týmem skotské hasičské a záchranné služby v jejich výcvikovém středisku v Newbridge v Edinburghu, které stálo 13 milionů dolarů (téměř 300 milionů korun).

Zdroj: iotworldtoday.com, redakce