Chcete zhubnout? Musíte spát o hodinu déle, říkají vědci

Tým amerických vědců se domnívá, že hodina spánku denně navíc může snížit váš kalorický příjem o 270 kcal denně, napsali na webu Daily Mail Online.

Vědci studovali 80 dospělých obézních lidí ve věku 21 až 40 let, kteří obvykle spali méně než 6,5 hodiny denně. Aniž by změnili své stravovací nebo pohybové návyky, bylo jim doporučeno prodloužit spánek o 1,2 hodiny. Poté, co si každou noc prodloužili dobu spánku, byl jim změřen příjem kalorií a zásoby energie pomocí testu moči. Ve srovnání s kontrolní skupinou účastníci snížili množství zkonzumovaných kalorií o 270 kcal denně.

Zlepšení a udržení zdravé délky spánku po delší dobu by mohlo být součástí programů prevence obezity a snižování hmotnosti. Proč je spánek tak užitečný při omezování kalorií? Především jste vzhůru kratší část dne, takže máte méně času na jídlo. Předpokládá se ale také, že spánek ovlivňuje hormony regulující chuť k jídlu.

Někteří odborníci se domnívají, že když tělo nedostává správné energetické signály ze zdravého cyklu spánku a bdění, snaží se to kompenzovat tím, že se přiklání ke kaloricky vydatnějším potravinám. Studie také naznačují, že nedostatek spánku způsobuje změny v té části mozku, která souvisí s hledáním odměny, což znamená, že lidé častěji vyhledávají jídlo a cítí se jím odměněni, když jsou unavení, což podporuje přejídání.

Nyní už víme, že můžeme sníst méně kalorií, aniž bychom museli měnit životní styl. To by mohlo podstatně pomoci lidem, kteří se snaží zhubnout. Doporučený příjem u mužů je přibližně 2 500 kcal a už žen zhruba 2 000 kcal, aby bylo možné udržet si zdravou váhu.

Zdroj: dailymail.co.uk