ChatGPT má nového soupeře, Google Bard

Společnost Google zavádí svou chatovací službu s umělou inteligencí Bard pro vybrané testovací uživatele. Širší zavedení plánuje v nadcházejících týdnech, píše server ZDNET.

Společnost Google v pondělí představila svou experimentální chatovací službu s umělou inteligencí Bard, která je přímým konkurentem služby ChatGPT společnosti OpenAI, o které jsme psali dříve v tomto článku. Chatbota s umělou inteligencí společnosti Google bude testovat vybraný počet uživatelů, než bude v příštích několika týdnech uveden na trh pro širokou veřejnost.

Bard je poháněn jazykovým modelem pro dialogové aplikace (LaMDA) společnosti Google a při poskytování odpovědí bude čerpat veškeré informace z webu. To samo o sobě je velkým odlišujícím faktorem od ChatGPT, který může přistupovat pouze k informacím do roku 2021 a nemá přístup k webu.

Bard se snaží spojit rozsah světových znalostí s výkonem, inteligencí a kreativitou našich velkých jazykových modelů,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai.

Bard bude schopen syntetizovat složitá témata do konverzačních částí. Smyslem je zvýšit distribuci znalostí způsobem, který je srozumitelný a může podnítit učení všech, včetně dětí. Ukázkový podnět z tiskové zprávy zahrnoval použití Barda k vysvětlení objevů z vesmírného teleskopu NASA Jamese Webba devítiletému dítěti.

Počáteční verze systému Bard bude využívat odlehčenou verzi modelu LaMDA, protože vyžaduje menší výpočetní výkon a lze ji rozšířit na více uživatelů, uvádí se v tiskové zprávě. To umožní společnosti Google shromáždit více zpětné vazby před uvolněním služby pro širokou veřejnost.

Podle Pichaie bude zohledněna interní i externí zpětná vazba, aby Bard splňoval očekávání kvality, bezpečnosti a fundovanosti. V tiskové zprávě zdůraznil závazek společnosti Google zacházet s umělou inteligencí zodpovědně, aby byla bezpečná a užitečná.

Společnost Google obvykle tento přístup uplatňuje a pokročilé služby umělé inteligence si ponechává, dokud si není jistá, že jsou připraveny pro veřejnost. Google má například velmi schopný generátor obrázků s umělou inteligencí Imagen a generátor hudby s umělou inteligencí MusicLM, které ještě nebyly zveřejněny.

Zdroj: zdnet.com, blog.google, redakce