Českou armádu posílí monstrózní transportér. TITUS má podvozek z Tatry

Česká republika převzala várku obrněných transportérů TITUS. Jedná se o součást větší zakázky realizované pro armádu této země. Podívali jsme se blíže na klíčové vlastnosti a schopnosti těchto mohutně vypadajících vozidel.

Přestože Česká republika systematicky předává Ukrajincům vojenskou techniku (nedávno předala protiletadlové raketové systémy 2K12 Kub), nezapomíná ani na doplňování svých skladů. O objednávce obrněných transportérů TITUS (Tactical Infantry Transport and Utility System) vládou v Praze se hovořilo již před několika lety, ale výroba, a tedy i dodávka techniky se poněkud opozdila. Na konci roku 2022 však úspěšně proběhly závěrečné zkoušky a první jednotky nyní vstupují do služby.

TITUS v české armádě

Zadaná objednávka zahrnuje celkem 62 kolových obrněných transportérů TITUS. Tato dodávka zahrnovala šest kusů – velitelské vozidlo, spojovací vozidlo a čtyři transportéry pro řízení palby dělostřelectva.

České úřady zdůrazňují, že TITUS představuje kombinaci domácích komponentů a výrobních linek Tatra Trucks s francouzskými technologiemi. Ty jsou montovány společností Nexter Systems. V praxi tak TITUS dostane český podvozek vycházející z modifikace Tatra T815, o zbytek se postarají Francouzi. Kontrakt na celou zakázku činí zhruba 5,6 miliard Kč. Kromě samotných transportérů mají Češi v rámci této částky zajištěnu i pětiletou technickou podporu a provozní školení.

TITUS je vozidlo, které se může pochlubit pohonem 6×6 a dvěma torzními nápravami (řiditelná první a poslední náprava). Jeho hmotnost dosahuje 17 tun. Počítá se však s některými úpravami pancéřování, které zvýší hmotnost na 23 tun.

Maximální užitečné zatížení je však pevně stanoveno a nesmí překročit 4 tuny. Zároveň TITUS měří 7,55 m na délku a 2,55 m na šířku.
Šestiválcový motor disponuje výkonem přes 500 koní, je spojen se šestistupňovou automatickou převodovkou a dokáže vyvinout rychlost až 110 km/h. TITUS má maximální dojezd 700 km, přičemž je schopen bez přípravy překonávat překážky vysoké až 0,6 m a prohlubně do 1,2 m. Má také schopnost překonávat stoupání až do 60 %.

TITUS pojme na palubu až 14 vojáků, z nichž minimálně dva a maximálně tři tvoří jeho posádku. Transportér pěchoty může být standardně vybaven kulometem ráže 7,62 až 12,7 mm a také 40mm granátometem.

Je vybaven ochranou proti minám úrovně 4a/3b a balistickou ochranou, která může dosáhnout úrovně 2-4 podle normy STANAG 4569 (v závislosti na namontovaném pancéřování). TITUS má rovněž zabudovaný systém CBR (ochrana proti chemickým, biologickým a radioaktivním hrozbám).

Zdroj: redakce, HN, Tatra