Česko podepsalo 20letou smlouvu o radarech MMR. Technologický skvost detekuje vysoko a nízko letící cíle

Izraelská společnost Israel Aerospace Industries (IAI) upevnila partnerství s českým ministerstvem obrany a uzavřela 20letou smlouvu na zajištění dlouhé životnosti izraelských systémů Mission Multirole Radar (MMR).

V oblasti obranných technologií se izraelský průmysl proslavil svou inovativností a pokročilými řešeními. Jedním z příkladů takové technologie je multifunkční radar MMR (Multi-Mission Radar), který je výsledkem dlouholetého vývoje a úsilí izraelské obranné průmyslové základny. Tento radar představuje vrchol v technologii detekce a sledování, nabízející unikátní kombinaci schopností, které zlepšují obranyschopnost a reakční možnosti vojenských i civilních uživatelů po celém světě

Radar MMR poskytuje vzdušné situační povědomí pro ochranu integrity vzdušného prostoru a ochranu před vznikajícími hrozbami. Po celém světě je nasazeno více než 200 radarových systémů MMR, včetně integrace do systémů protivzdušné obrany, jako jsou například Barak, David Sling nebo Iron Dome. 

Radar MMR detekuje vysoko a nízko letící cíle, sleduje, klasifikuje a generuje v reálném čase obrázek o vzdušné situaci všech vzdušných cílů, jako jsou například bezpilotní letouny, taktické vzdušné zbraně, klouzavé bomby, křižující a taktické balistické střely a rakety, dělostřelectvo a minomety.

Z technického hlediska raar MMR využívá aktivní elektronicky skenovanou anténu (AESA), což mu umožňuje vysokou míru adaptability a odolnosti proti rušení. AESA technologie také přináší výhody v podobě rychlého zaměření cílů, nízké pravděpodobnosti zachycení a schopnosti operovat v různých frekvenčních pásmech, což značně zvyšuje jeho univerzálnost.

Inovativní design radaru MMR poskytuje vysokou přesnost a rychlou rychlost aktualizace, přičemž provádí souběžné vyhledávání s vyhrazeným paprskem stopy. Radar MMR může získávat cíle prostřednictvím externího navádění a může pracovat nezávisle nebo může být integrován do radarové sítě.

V armádních aplikacích se MMR často používá ve spojení s protiraketovými a protivzdušnými obrannými systémy, jako je například slavný izraelský systém Železná kupole. Tato integrace umožňuje efektivní detekci, sledování a neutralizaci hrozeb v reálném čase, což zvyšuje obranné schopnosti státu.

Toto společné úsilí posiluje oboustranné vazby a připravuje cestu pro budoucí pokrok v obranné technologii.

Zdroj: Army Technology