Česká firma bude Ukrajincům opravovat bojová vozidla. Patří mezi ně i tank T-72

Státní koncern Ukroboronprom podepsal dvoustranné dohody se společností VOP CZ. Ty se týkají společné výroby, oprav a vývoje obrněných vozidel spolu s rozvojem dodavatelských řetězců dílů a výrobků. Co budou opravovat?

„Dohody uzavřené s VOP CZ jsou v souladu se smlouvou o vytvoření společného obranného klastru s Českou republikou, kterou Ukroboronprom a AMOS podepsaly na konci loňského roku,“ informovala ukrajinská firma Ukroboronprom.

Spolupráce s českým podnikem zahrnuje výrobu techniky, rozvoj servisních středisek pro údržbu a opravy a spolupráci v oblasti špičkových technologií, konkrétně rozvoj společných výzkumných center.

Kromě toho je v plánu zvýšit výrobu munice různých ráží. Ukroboronprom upřesnil, že půjde o stávající kapacity a ty nově vytvořené na bezpečných místech, jak píše server Mil.

„Prohloubení partnerství s Českou republikou v obranném sektoru přispěje k další integraci Ukrajiny do obranného průmyslu Aliance,“ poznamenala Ukroboronprom.

Koncern má navíc v současné době uzavřeny dohody o spolupráci s více než deseti členskými státy NATO.VOP CZ je společnost, která se specializuje na vojenské technologie, inženýrství a vývoj. Jejím výhradním vlastníkem je Ministerstvo obrany ČR.

Mezi výrobky v portfoliu společnosti patří BMP-1, tank Т-72 a PANDUR II IFV 8×8.Kromě přímé výroby techniky společnost zajišťuje také vojenskou údržbu a výcvik.Společnost se bude podílet i na výrobě BMP CV90, které plánuje Česká republika zakoupit.

Zdroj: redakce, mil.in.ua