Do Moskvy by dorazila dvakrát. Ukrajina vyvíjí rakety s doletem 1 000 km

Vytvořit raketu s doletem až 1 000 km je velmi obtížný úkol, ale v dnešní válečné době Ukrajina neustále vyvíjí své vojenské technologie.

Šéf ukrajinského ministerstva obrany zhodnotil, že země má velmi dobré vyhlídky na vytvoření takové zbraně. Vzhledem k tomu, že takové oznámení zaznělo z úst vládního úředníka, lze předpokládat, že se na něm podílejí ukrajinští výrobci a že program má vládní charakter, uvádí web Ukrinform. Příchod takových raket na Ukrajinu také povzbudí západní spojence, aby darovali vlastní zařízení tohoto druhu pro obranu Ukrajiny.

Střela s plochou dráhou letu s doletem 1 000 km

Ukrajinská obrana se může pochlubit přinejmenším protilodní střelou Neptun, což naznačuje, že výroba komponentů, jako je avionika střely, naváděcí systémy, motory a palivový systém, jakož i pozemní infrastruktura, je dostatečně pokročilá. Nicméně střela, která bojuje proti hladinovým cílům, se bude od protilodní zbraně výrazně lišit.

Řízená střela pro použití na souši skenuje povrch pod sebou, porovnává jej s vlastními navigačními údaji a může obletět určenou oblast. Samozřejmě, že k dosažení doletu 1 000 km bude střela potřebovat mnohem větší zásobu paliva, čímž se zvětší velikost samotné střely.

Ukrajinci se mohou poučit a hledat nejlepší řešení prostřednictvím reverzního inženýrství, a to také studiem ruských raket Ch-555, Ch-101, R-500 a Kalibr. Takové aktivity mají potenciál drasticky zkrátit dobu práce na ukrajinské raketě. Není bez významu, že hlavní součást každé řízené střely, malý, ale výkonný motor, je jednou z komponent, které se již dlouho vyrábějí právě na Ukrajině.

Zdá se tedy, že vývoj takové zbraně v uspokojivém časovém horizontu je reálný. Otázkou je, jak účinný bude tento typ střely při pronikání protiletadlovými systémy nepřítele. Aby Ukrajina účinně ohrozila ruskou obranu, musela by jich vyrobit a vypouštět desítky týdně.

Balistická raketa by od Ukrajinců vyžadovala zcela jiný typ technologie. Základem by zde byl výkonnější motor na tuhé nebo kapalné palivo, jiný navigační systém založený na setrvačnosti střely a naváděcí systém. Tento typ střely by byl mnohem větší než manévrující raketa. Velký význam zde má zejména volba paliva, protože ovlivňuje hmotnost střely.

Seznam zařízení, která by mohla být pro Rusko potenciálním cílem, je obrovský. Vzhledem k tomu, že od ukrajinských hranic do Moskvy je to necelých 500 km, ocitl by se pak v zásahové zóně nejen samotný Kreml, ale i všechny podmoskevské podniky strategického významu. V dosahu by byla také spousta vojenských základen a letišť.

Zdroj: redakce – autorský text, ukrinform.net