Ceny pamětí DDR5 dosahují astronomických hodnot. Na vině jsou překupníci

Problémy s dostupností pamětí DDR5 vedou k akci překupníků, kteří skupují zbývající moduly na trhu a přeprodávají je na různých aukčních stránkách. To se promítá do velmi vysokých cen paměťových modulů nové generace.

Činnost překupníků je velmi nebezpečná pro stabilitu cen zařízení, kterých je v současné době na trhu nedostatek. Zářným příkladem jejich činnosti byl nákup konzolí PlayStation 5 dostupných v obchodech a jejich následné nabízení zákazníkům za několikanásobně vyšší ceny, než jaké navrhovala společnost Sony.

Totéž platí pro paměti DDR5, které se staly populárnějšími po uvedení procesorů Intel Alder Lake, první generace procesorů navržených pro práci s novými moduly. Vzhledem k nedostatku součástek používaných k napájení kostek je velmi obtížné sehnat v obchodech novou instalaci paměti RAM.

Této situace již využili výše zmínění překupníci, kteří začali nabízet paměti DDR5 na populárních aukčních stránkách, jako je eBay. Důležité je, že jejich ceny jsou mnohonásobně vyšší než částky navrhované výrobci. Jedním z příkladů je nabídka modelu Corsair Dominator Platinium, kde bychom za 32 GB paměti měli normálně zaplatit 330 dolarů (7 500 Kč), zatímco cena v aukci je až 2500 dolarů (56 880 Kč).

Takových situací bude jistě přibývat, protože nic nenasvědčuje tomu, že by se situace v nadcházejících týdnech měla zlepšit. Proto se vyplatí s výměnou paměti RAM za novou generaci počkat.