Byl vyroben tisící kus dronu FlyEye3.x. Tyto drony jsou velmi obtížně zjistitelné standardními radary protiletadlových systémů

Polské drony FlyEye jsou na Ukrajině velmi uznávané. Společnost WB Group, která je vyrábí, nyní oznámila výrobu tisícího kusu ve verzi 3.x, píše server WP Tech. Tato verze má zcela odlišnou konstrukci ve srovnání s modely z roku 2015.

Polské bezpilotní letouny FlyEye si během probíhající války na Ukrajině získaly velkou popularitu díky své schopnosti operovat v dosahu ruských systémů elektronického boje R-330Ż Žytel. Kromě toho jsou obtížně zjistitelné ruskými protiletadlovými systémy, což umožňuje účinné dělostřelecké navádění na cíle. V médiích se často objevují záběry ukazující zásahy systémů rodiny Buk dělostřeleckými granáty GMLRS, M982 Excalibur nebo Vulcano 155 GLR, které dokládají účinnost těchto bezpilotních letounů.

FlyEye a jeho vlastnosti

Polské bezpilotní letouny FlyEye s rozpětím křídel 3,6 metru a vzletovou hmotností 12 kg jsou velmi obtížně zjistitelné standardními radary protiletadlových systémů, které jejich software často chybně identifikuje jako ptáky. Velkou zásluhu na tom má kompozitový plášť a použití elektromotoru. Ten však neběží neustále, protože FlyEye většinu času plachtí.

To mu spolu se schopností pracovat v prostředí rušení komunikací a satelitní navigace umožňuje vyhledávat pro zbraně dlouhého dosahu klíčové cíle ve dne i v noci. Tento úkol výrazně usnadňuje pozorovací hlavice vybavená denní kamerou s vysokým rozlišením, 30násobným přiblížením a termovizní kamerou.

Schopnost operovat ve vzdáleném zázemí nepřítele pak zajišťuje akumulátorová baterie umožňující více než 2,5 hodiny letu při výšce stropu až 3,5 km. Za zmínku stojí také dosah radiokomunikace 180 km.

Další velkou výhodou dronů FlyEye je jejich modularita, protože kromě průzkumné funkce lze drony použít k přepravě nebo jako „létající směrovače“, které zesilují řídicí signál jiných dronů. Uživatelé také oceňují velmi rychlou a snadnou montáž i demontáž, která trvá méně než 10 minut. Výhodou je také možnost vzletu z ruky.

Je třeba zmínit, že FlyEye je jediným pokročilým polským vojenským výrobkem, který byl zařazen do nabídky Agentury NATO pro obranné zakázky a podporu (NSPA). To svědčí o jejich jedinečnosti a všestrannosti.

Zdroj: WP Tech