Zbraně dlouhého doletu by mohly hodně zamíchat kartami na Ukrajině. O jaké zbraně se jedná?

Raketový systém M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System) je vysoce mobilní, obrněný a automatizovaný dělostřelecký systém americké výroby. Odpalovací zařízení je namontováno na pásovém podvozku, takže je vhodné i do obtížného terénu. Jeho vysoce automatizovaný operační systém umožňuje tříčlenné posádce řídit palbu, aniž by opustila kokpit. Vysvětlujeme, jaké zbraně dlouhého doletu by Ukrajinci mohli dostat.

Raketový systém M270 MLRS je postaven na podvozku nosiče M987 Fighting Vehicle System. Komplex může jet maximální rychlostí 64 km/h a má dojezd přibližně 480 km. Z odpalovacího zařízení lze odpalovat různé zbraně, včetně klasických raket nebo řízených střel MGM-140 ATACMS. V závislosti na variantě mohou raketomety útočit na cíle vzdálené desítky až stovky kilometrů.

Jedinečnou vlastností tohoto modelu je, že nemá žádné odpalovací kolejnice. Rakety se odpalují přímo z kontejnerů. Každý jednorázový kontejner pojme 6 raket. Rakety lze v kontejnerech skladovat bez údržby až deset let. Vozidlo nese dva takové kontejnery s celkem 12 raketami.

Typ M26 je základní raketa ráže 227mm. Je dlouhá 3,96 m a váží 307 kg. Má dolet 32 km a je vybavena 120 kg bojovou hlavicí se 644 pumami. Je účinná proti vojskům a vozidlům. Raketa M26 však měla skladovací životnost dokonce 25 let, nicméně během této doby byly zavedeny výkonnější a přesnější rakety a raketa M26 byla nakonec vyřazena ze služby. V roce 2009 začala americká armáda vyřazovat z inventáře kompletní zásoby více než 360 000 dělostřeleckých raket M26.

Poslední verzí raket pro tento systém jsou typy XM403 a XM404. Jsou nově vyvinutou řízenou municí s prodlouženým dosahem až 150 km. Raketa XM403 má tříštivou bojovou hlavici, zatímco XM404 má vysoce explozivní bojovou hlavici. První úspěšná zkouška se uskutečnila v roce 2021.

Ukrajina by mohla od Spojeného království obdržet zbraně dlouhého doletu, pokud budou splněny podmínky, oznámil Ben Wallace. Jak uvádí deník The Guardian, britský ministr obrany je uvedl, když v parlamentu odpovídal na otázky bývalého premiéra Borise Johnsona.

Zdroj: The Guardian; Military Today