Bowers & Wilkins představila nový reproduktor Zeppelin. Přidává Alexu a AirPlay 2

Společnost Bowers & Wilkins oznámila nový reproduktor Zeppelin, který inovuje atraktivní design o moderní konektivitu a chytré funkce, píše server The Verge.

Nový reproduktor podporuje bezdrátové standardy, jako je AptX Adaptive od Qualcommu a AirPlay 2 od společnosti Apple a má také zabudovanou Alexu pro hlasové ovládání hudby.

Původní Zeppelin byl v roce 2007, kdy byl uveden na trh, jedním z nejikoničtějších dokovacích zařízení pro iPod a v průběhu let byl několikrát aktualizován, protože se měnil způsob poslechu hudby. Zeppelin Air z roku 2011 přidal ke stávajícímu 30-ti kolíkovému doku podporu standardu AirPlay společnosti Apple, zatímco Zeppelin Wireless z roku 2015 dokovací stanici zcela vypustil a zaměřil se na bezdrátové připojení pomocí standardů, jako je AptX Bluetooth nebo Spotify Connect.

S novým modelem 2021 Zeppelin však společnost B&W přešla na plně bezdrátové připojení. Na jeho zadní straně se nachází zásuvka pro napájení a port USB-C, který však slouží pouze k obsluze, nikoli k připojení zdroje hudby. Místo toho Zeppelin podporuje celou sadu bezdrátových standardů, včetně kodeků AAC, SBC a AptX Adaptive Bluetooth (ale bez AptX Lossless), AirPlay 2, Spotify Connect a vlastní aplikaci Music od B&W, která nabízí podporu streamovacích služeb, jako jsou Deezer, Qobuz a Tidal. Vestavěná podpora Chromecastu chybí a kromě Alexy není k dispozici ani Google Assistant.

Pokud byste chtěli Zeppelin používat jako součást multiroom sestavy, pak B&W uvádí, že plánuje přidat podporu začátkem příštího roku. Až bude tato funkce uvolněna, umožní uživatelům spárovat několik Zeppelinů dohromady se stávající řadou připojených reproduktorů B&W Formation dohromady. Pokud používáte systém iOS, měli byste být schopni dosáhnout podobného nastavení díky podpoře AirPlay 2 v systému Zeppelin. Jen neočekávejte, že budete moci spárovat dva Zeppeliny dohromady jako stereo pár. B&W říká, že funkce multiroom je navržena tak, aby každý Zeppelin nabízel stereo zvuk sám o sobě.

Uvnitř je nový Zeppelin vybaven dvojicí jednopalcových výškových reproduktorů, dvěma 3,5palcovými měniči a jedním šestipalcovým subwooferem, který je napájen 240W zesilovačem. Ačkoli reproduktor nemá dálkové ovládání jako předchozí modely Zeppelin, na zadní straně reproduktoru je sada fyzických ovládacích prvků pro přehrávání (ale není zde fyzický vypínač pro Alexu).

V éře dokovacích stanic pro iPod byl Zeppelin jedním z nejžádanějších reproduktorů typu „vše v jednom“. V následujících letech se však zdá, že Bowers & Wilkins ztratil půdu pod nohama ve prospěch společností jako Sonos a Amazon, protože se ti nabízeli multiroom audio, respektive chytré reproduktory. S novým Zeppelinem společnost jistě doufá, že tento trend zvrátí.

Zdroj: theverge.com