Máte během videohovoru zapnutou kameru? Pokud ano, měli byste ji vypnout. Proč?

Znají to všichni studenti a lidé pracující z domu. Zoom a podobné aplikace se staly běžnou součástí jejich života. Během toho je možné si zapnout kameru. Nejnovější ale vědci doporučují, abyste to, pokud to není nezbytné, nedělali. Domnívají se totiž, že tímto drobným gestem ochráníte životní prostředí.

Nová studie publikovaná v časopise Resources, Conservation & Recycling tvrdí, že byste si neměli zapínat kamery během videohovorů. Ne však kvůli tomu, abyste se vyhnuli případnému trapasu. Právě díky nepoužívání kamery totiž můžete snížit svou uhlíkovou stopu až o 96 procent. Podobně snižovat ji můžete i během sledování filmů či seriálů, kdy si obsah nezobrazíte v HD, ale ve standardním rozlišení (SD). Výzkum vědců z Yalovy univerzity, Purdueovy univerzity a Massachusettského technologického institutu se zaměřil na vliv používání internetu na životní prostředí. „Nově vyvinutý digitální životní styl má hlavní environmentální výhody včetně snížení emisí oxidu uhličitého souvisejícího s cestováním. Zvýšené používání internetu má však i určité skryté environmentální dopady, které je třeba odhalit, aby byl přechod na nízkouhlíkové a zelené hospodářství úspěšný,“ informují vědci v článku.

black and white stone fragment
Anton Maksimov juvnsky / Unsplash.com

Uhlíková stopa se v důsledku používání internetu zvyšovala ještě před zavedením lockdownu. Představuje 3,7 procenta emisí skleníkových plynů. Spotřeba elektřiny v datových centrech představuje jedno procento globálního energetického poptávky, což je více než spotřeba domácností v některých zemích. Od března minulého roku však většina z nich eviduje nárůst užívání internetu o 20 procent. Výzkumníci analyzovali stopy vody, půdy a uhlíku pro každý gigabajt dat použitých na mnoha různých online platformách z různých států. Zjistili, že platformy s vyšší koncentrací video obsahu měli vyšší stopu. Kromě toho odhalili, že voda, půda a uhlíková stopa se mezi zeměmi, které studovali, velmi lišily. Půdní stopa Velké Británie byla až o 281 procent vyšší než globální průměr.

Vědci předpokládají, že by to mohlo být způsobeno různými formami výroby energie. Studie naznačuje, že pokud jeden milion uživatelů videokonference vypne své videokamery, měsíční emise oxidu uhličitého by se snížily o 9 023 tun. Pokud by 70 milionů lidí streamujících video snížilo kvalitu z HD na SD, došlo by k měsíčnímu snížení o 2,5 milionu tun. „Drobné činy, jako například vypnutí kamery během virtuálního setkání, snížení kvality streamovacích služeb, zkrácení času při hraní, omezení času na sociálních sítích, mazání e-mailů a zbytečného obsahu v cloudových úložištích nebo odhlášení se z e-mailových odběrů mohou významně snížit environmentální stopy používání internetu,“ dodali autoři.