Autonomní vrtulník, který nepotřebuje pilota v kabině, létá více než tři hodiny rychlostí až 241 km/h

Společnost Rotor Technologies nyní vyrábí bezpilotní vrtulník plné velikosti pro civilní použití. Vrtulník R550X létá více než tři hodiny rychlostí až 241 km/h a unese až 550 kg nákladu, píše portál NewAtlas.

Společnost Rotor Technologies z New Hampshire sídlí ve svém skromném hangáru na letišti Nashua, asi 50 km od Bostonu. Od prosince loňského roku létá se dvěma prototypy autonomních vrtulníků. Testovací kampaň ukončila v listopadu, kdy nalétala více než 20 hodin.

S odvoláním na velkou poptávku zejména ze zemědělského sektoru, Rotor zavádí produkt do výroby. R550X bude ve skutečnosti obrovský autonomní dron s dostatkem senzorů a inteligence na palubě, aby mohl létat v noci a za omezené viditelnosti, včetně „přístrojových meteorologických podmínek“.

Tam, kde má standardní vrtulník R44 čtyři sedadla, nemá R550X nic než velký nákladový prostor, což mu umožňuje nést více než dvojnásobek efektivního užitečného zatížení standardního vrtulníku. Dosah velení a řízení je až 16 km z pozemního satelitního komunikačního relé nebo více než 1 000 km z leteckého relé nebo prostřednictvím komunikace LTE.

Pokud dojde ke ztrátě komunikace, což je podle Rotoru nepravděpodobné, protože zařízení provozuje šest různých datových spojů současně – můžete zvolit postup -buď jej necháte vyčkávat a čekat, až se komunikace obnoví, nebo jej necháte vrátit se na základnu po předem určené trase. V případě nouze je vybaven systémem pro ukončení letu, který je schopen let okamžitě ukončit, což upřímně řečeno nezní zrovna ideálně.

Kupující jej budou specifikovat s celou řadou užitečného zatížení pro mise, včetně kamer, kardanových křídel, senzorů a dalších černých skříněk. Pravděpodobně nejoblíbenějším případem použití v počátcích se zdá být postřikování plodin, od kterého si Rotor slibuje výhody v oblasti nákladů a produktivity. Bude se však využívat i pro dodávky nákladu na mořské plošiny, hasičské mise a pravděpodobně i další úkoly spojené s pozemními dodávkami.

Ptáte se, jak to může být legální? Inu, právě teď Rotor plánuje dodat tyto letouny ve stavu připraveném k okamžitému posouzení pro vydání zvláštního osvědčení letové způsobilosti, které jim umožní létat jako experimentálním letounům ve většině zemí.

Nakonec společnost usiluje o získání typového osvědčení od agentury FAA, které by těmto strojům umožnilo převážet lidi i v komerčním provozu. Pozoruhodná věc!

Společnost Rotor zatím neoznámila cenu, ale tvrdí, že očekává zahájení dodávek a zahájení komerčního provozu v roce 2024.

Zdroj: NewAtlas