Autonomní dron usnadní průzkum oceánů a práci pod vodou

Francouzská společnost Notilo Plus představila svůj nejnovější autonomní dron s názvem Seasam. Jedná se o zařízení, které autonomně sleduje potápěče a zaznamenává snímky pomocí kamery s rozlišením FHD, píší na webu Notiloplus.

Přestože na naší planetě žijeme již dlouho, o oceánech, které tvoří velkou část jejího povrchu, toho stále víme velmi málo. Naštěstí se staví stále více strojů, které mohou v budoucnu pomoci při průzkumu vodních zásobáren na Zemi a usnadnit práci potápěčům.

Výrobou těchto podvodních strojů se zabývá francouzská společnost Notilo Plus, která v roce 2016 představila dron iBubble. Nyní se společnost chlubí svou novější a větší verzí určenou pro vážnější úkoly, která se jmenuje Seasam. Ve skutečnosti se dron objevil na trhu v roce 2019, ale popularitu si získal až ve filmu Hluboký dům, který měl premiéru v loňském roce. Tam pomáhala postavám hororu prozkoumat potopený strašidelný dům.

Seasam usnadní práci potápěčům
Dron je ovládán bezdrátově, může se vznášet za potápěčem a nahrávat video pomocí vestavěné kamery s rozlišením Full HD. Ovládá se pomocí speciálních akustických signálů vysílaných z dálkového ovladače, který má potápěč na sobě. Díky tomu ho robot najde i v noci nebo za snížené viditelnosti. Při přiblížení využívá palubní kameru, která zaznamenává video s rozlišením 1080p/30 fps, a systém vizuálního rozpoznávání objektů. V kombinaci se sonarem pak může sledovat potápěče, detekovat překážky v jeho cestě a vyhýbat se jim.

Dálkové ovládání neumožňuje přímé ovládání dronu, ale umožňuje měnit vzdálenost od potápěče, zapínat světlomety a ovládat kameru. Místo toho jej lze ovládat ručně pomocí kabelu, který se dostane k obsluze na povrchu. Pomocí speciálního tabletu může obsluha stroj ovládat a také sledovat obraz z jeho kamery v reálném čase.

Seasam má sedm pohonných jednotek a může se potápět do maximální hloubky 100 m. Na jedno nabití baterie s kapacitou 6600 mAh vydrží v provozu 1,5 až 2,5 hodiny. Má také dva LED světlomety se svítivostí 1000 lumenů. Zařízení lze také přizpůsobit konkrétním potřebám, například jej vybavit baterií s výdrží až 4 hodiny, kamerou 4K nebo reflektorem se světelným tokem 10 000 lumenů. Je zde také prostor pro externí senzory a další příslušenství.

Ceny dronu začínají na 12 000 EUR, tedy zhruba 291 korunách a jeho fungování si můžete prohlédnout na videu výše.

Zdroj: seasam.notiloplus.com