Archeologové objevili nejstarší psanou větu v dějinách lidstva. Je to zaklínadlo na to, jak se zbavit vší

Archeologové objevili nejstarší známou psanou větu. Výzkum zveřejnili v časopise Jerusalem Journal of Archaeology. Pozoruhodný nález obsahuje celou kanaánskou větu z doby kolem roku 1700 př. n. l. a mohla by být nejstarší psanou větou v dějinách lidstva.

Větu vyrytou na hřebenu na vši vědci rozluštili jako: „Ať tento kel vykoření vši z vlasů a vousů,“ což podle nich může být skutečně zaklínadlo. Tým z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě (HU) a Jižní adventistické univerzity ve Spojených státech pod vedením profesorů Yosefa Garfinkela, Michaela Hasela a Martina Klingbeila objevil hřeben v Tel Lachiši v Izraeli.

„Jedná se o vůbec první větu nalezenou v kanaánském jazyce v Izraeli. V Ugaritu v Sýrii sice žijí Kanaánci, ale ti píší jiným písmem, nikoliv abecedou, která se používá dodnes. Kanaánská města jsou zmiňována v egyptských dokumentech, v amarnských dopisech, které byly psány akkadsky, a v hebrejské Bibli,“ podělil se o své poznatky profesor Yosef Garfinkel.

Hřebenový nápis je přímým důkazem používání abecedy v každodenních činnostech před přibližně 3700 lety. Jedná se o mezník v historii lidské schopnosti psát, jak uvádí server Eureka Alert.

Raná fáze abecedy

Jako první začali abecedu, kterou později převzala většina ostatních jazyků na celém světě, používat Kanaánci, a to přibližně 1800 let před naším letopočtem.

Nápis na hřebenu je napsán stylem, který charakterizoval nejranější stadium vývoje abecedy. Vši byly třetí z deseti egyptských ran a postihly také Kanaánce.

Zdroj: interestingengineering.com, eurekaalert.org