Archeologové našli přívěsky obětí holocaustu nalezené u plynové komory v Polsku. Jeden je i z Československa
Archeologové v Polsku objevili tři přívěsky, které patřily lidem zavražděným v nacistickém táboře smrti Sobibor ve východním Polsku, píše server Live Science.
Podle Izraelského úřadu pro památky (IAA) objevili badatelé dva z přívěsků v místech, kde se oběti holocaustu musely svléknout, než je dozorci nahnali do plynových komor a třetí přívěsek objevili poblíž masového hrobu v táboře smrti. „O příbězích, které se za přívěsky skrývají a které jsou srdcervoucí, toho víme jen málo,“ uvedl v prohlášení archeolog Yoram Haimi, který vykopávky řídil.
Trvalo asi 10 let archeologických vykopávek, než se v Sobiboru našly všechny tři přívěsky. Ačkoli je každý přívěsek jiný, všechny tři mají na jedné straně vyobrazení Mojžíše a desky Zákona (známé také jako Desatero) a na druhé straně hebrejskou modlitbu Šema Jisrael, což v překladu znamená Slyš, Izraeli. Pro Židy je Šema potvrzením Boží jedinečnosti a královské moci. Židé tuto modlitbu tradičně pronášejí, jako svá poslední slova před smrtí.
Slova zarámovaná do každého kovového přívěsku byla vepsána ručně. Během uplynulého roku se vědcům podařilo určit zemi původu každého přívěsku: Lvov na Ukrajině, Polsko a Československo. „Podařilo se identifikovat jakousi tradici či módu mezi židovskými komunitami ve východní Evropě s přívěsky, na nichž bylo na jedné straně napsáno Šema Jisrael a na druhé straně vyobrazení Mojžíše a Desky zákona,“ uvedl Haimi. Není však jasné, jak se přívěsky rozšířily.
Foto: Izraelský památkový úřad
Továrna na smrt
Z 6 milionů Židů, ale i postižených lidí, Romů, Poláků a dalších slovanských národů, kteří byli zabiti během holocaustu, zemřelo v letech 1942-1943 v Sobiboru asi 250 000 lidí, převážně Židů z Polska a okupovaných částí Sovětského svazu. Počet mrtvých byl však pravděpodobně vyšší.
Sobibor byl napojen na železnici, po které byli převáženi Židé zajatí z celé Evropy, a je pravděpodobné, že ne všichni, kteří byli ve vlacích nebo byli do tábora smrti odvezeni pěšky či nákladními auty, byli zahrnuti do seznamů používaných k odhadování počtu mrtvých.