Aplikace Google Meet pomáhá Ukrajincům ve válce. Toto je skutečný výsměch Rusům

Ukrajinci používají Google Meet jako součást improvizovaného systému ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance). Nástroj společnosti Google pomáhá koordinovat útoky a vyhodnocovat jejich dopad v reálném čase.

Na záběrech níže je vidět, jak operátor dronu přenáší snímky z dronu přímo ukrajinskému terénnímu pracovníkovi pomocí služby Google Meet. Tento útok provedl bitevní vrtulník Mi-24 pomocí salvy neřízených raket S-8, takže velení vidělo účinky ostřelování téměř okamžitě a mohlo se rozhodnout poslat vrtulník jinam nebo v případě potřeby útok obnovit.

Jedná se o improvizovaný pokus o vytvoření komunikačního systému, který má zrcadlit specializované šifrované vojenské komunikační systémy ISR využívající komerční řešení. Lze předpokládat, že se používají i další konkurenční řešení: Microsoft Teams, Slack, Zoom nebo Discord, jak píše server 10Guards.

Jedná se o mnohem rychlejší způsob komunikace nebo předávání souřadnic prostřednictvím rádia nebo textových zpráv a značný počet terminálů Starlink mezi Ukrajinci řeší problémy s přístupem k internetu. Kromě toho lepší komunikace také snižuje spotřebu munice, protože s lepším průzkumem lze použít méně munice.

Je však třeba mít na paměti, že tyto systémy nemají takové bezpečnostní prvky jako vojenské systémy, takže uživatelům hrozí určité nebezpečí, že ruský hacker bude sbírat data nebo se pokusí lokalizovat účastníky relace.

Takový improvizovaný systém ISR umožňuje chránit životy ukrajinských vojáků a zároveň zvyšuje účinnost při likvidaci Rusů okupujících ukrajinské území.

Zdroj: redakce, Twitter, 10guards.com