Americká armáda vyvíjí futuristickou náhradu bojových vozidel M2 Bradley. XM30 bude moci fungovat bez posádky

Americká armáda plánuje nahradit svoje legendární bojová vozidla pěchoty M2 Bradley za futuristicky vypadající XM30. To dokáže fungovat s posádkou i bez ní. Bude využívat umělou inteligenci a může likvidovat pozemní i letecké cíle.

XM30 je nový typ mechanizovaného pěchotního bojového vozidla, který má nahradit stávající M2 Bradley v americké armádě. XM30 je součástí programu Next Generation Combat Vehicle, který má za cíl vyvinout rodinu moderních a všestranných bojových vozidel pro budoucí války. XM30 je založen na německém vozidle Lynx KF41, které je společně vyvíjeno firmami Raytheon a Rheinmetall. Mezi největší změny patří využívání umělé inteligence a možnost fungovat plně bez posádky.

XM30 je vybaven hybridním pohonem, který snižuje spotřebu paliva, zvyšuje dojezd a umožňuje tichý přesun. Má větší prostor pro šestičlennou pěchotu, která může nastupovat a vystupovat z vozidla zezadu nebo ze stran. Vozidlo má také silnější výzbroj, která zahrnuje 50 mm kanón, protitankové řízené střely a kulomety. Je schopno ničit i nejmodernější obrněná vozidla a helikoptéry. Nesmíme opomenout ani pokročilé senzory a umělou inteligencí, která zajistí, že vozidlo může fungovat bez posádky a zlepší reakční čas na jakoukoliv hrozbu. Samozřejmostí je také plně otevřený a modulární systém, který zajistí jednoduší modernizaci v budoucnu.

Zdroj: redakce, defence-blog