Americká armáda už má tři prototypy Stryker s laserem, které testuje v Iráku

Centrální velení (CENTCOM) americké armády rozmístilo v Iráku nejméně tři laserové instalace založené na obrněných vozidlech Stryker. Tam jsou tyto stroje testovány s cílem experimentálně určit nejlepší formát pro jejich použití jako prostředku protivzdušné obrany na blízko.

Americká armáda aktivně hledá účinné prostředky, jak čelit dronům, které ohrožují americké vojáky na Blízkém východě. Zbraňový systém se směrovanou energií získal, sledoval, zaměřil a porazil několik minometů a úspěšně provedl několik testů simulujících reálné scénáře.

Nedávné operační vyhodnocení zahrnovalo také poražení několika malých, středních a velkých bezpilotních letounů, jak můžeme vidět na videu níže.

Projekt DE M-SHORAD je zaměřen na ochranu vojáků před různými vzdušnými hrozbami, včetně bezpilotních leteckých systémů, letounů s rotačními křídly, raket, dělostřelectva a minometů. Společnost Kord slouží jako hlavní integrátor systému na bojovém vozidle Stryker, zatímco Raytheon Intelligence & Space poskytuje zbraňový modul s vysokoenergetickým laserem třídy 50 kW, specializovaný radarový snímací systém, systém řízení paprsku a zaměřovací senzor.

Vysokoenergetické laserové zbraňové systémy fungují na zemi, ve vzduchu i na moři a poskytují 360stupňové pokrytí, které může chránit základny, letiště, stadiony a další vysoce cenná vojenská nebo civilní aktiva. Otevřená architektura, škálovatelný výkon a odolná konstrukce se přizpůsobí požadavkům mise.

Zdroj: Defense Express, Raytheon