Americká armáda chce snížit závislost armády na pohonných hmotách. Pentagon buduje leteckou bezdrátovou energetickou síť

Americká vládní agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) chce vytvořit bezdrátový letecký přenosový systém, který by „dodával energii do sporných prostředí“. DARPA se k tomuto cíli blíží a zadala zakázku společnosti Raytheon se sídlem ve Virginii, píše portál Popularmechanics.

DARPA by také neměla nic proti tomu, kdyby tento systém dokázal sbírat energii. Pokud by dodávka energie pomohla snížit závislost armády na pohonných hmotách a zároveň by se snížily překážky při dodávkách a skladování, bylo by to skvělé.

„Energie je v moderním bojovém prostoru nezbytná a má zásadní význam pro dosažení vojenských cílů,“ uvedl v prohlášení Colin Whelan, prezident divize pokročilých technologií společnosti Raytheon. „Při operacích ve sporných prostředích nemusí být energie vždy k dispozici nebo jí nemusí být dostatek, takže potřeba její výroby, skladování a redistribuce je životně důležitá.“

Program společnosti má pomoci vytvořit přenos energie ve vzdušném prostoru, na moři, na souši a pod mořem.

Tento koncept je internetem pro energii

Má využívat tok energie z bohatých zdrojů a dopravovat ji do míst s nedostatkem energie. „Armáda čelí obzvláště akutním energetickým výzvám, které jsou hnacím motorem této inovace. Často musíme operovat daleko od zavedené energetické infrastruktury a spoléhat se na kapalná paliva, která vyžadují nejisté zásobovací linky.“ uvedl zástupce armády.

Vysílání energie využívá stejnou fyziku jako bezdrátová komunikace. Je potřeba zdroj energie. Tato energie se převed na šířící se vlnu, typicky elektromagnetickou, a vyšle se volným prostorem, shromáždí se v apertuře a pak se převede zpět na elektřinu.

To je bezdrátový přenos energie

Plán společnosti Raytheon se soustředí na bezpilotní letadla ve velkých výškách, která by mohla sloužit jako přenosové stroje určené k příjmu a vysílání vysílané energie. Energie by se do letadla přenášela ze země, což by umožnilo systému letadel s pavučinami přenášet energii na velké vzdálenosti. Tato energie by pak teoreticky mohla být použita k dobíjení letadel ve vzduchu, k pohonu lodí na moři nebo k uspokojování dalších energetických potřeb na zemi.

Cílem této technologie je umožnit naší armádě vyrábět energii tam, kde je to bezpečné a efektivní, a snadno ji distribuovat na další platformy.

Vláda chce být nakonec schopna přesměrovat energii během několika sekund nebo minut, což by umožnilo téměř okamžitou změnu strategie, aniž by bylo nutné provádět těžkopádné změny v zásobovacích linkách. V podstatě chtějí získat „nadvládu nad energetickou sítí“.

Společnost Raytheon, která bude na dvouleté zakázce pracovat v kalifornském El Segundu, je dlouhodobým partnerem armády. Pracuje na protivzdušné a protiraketové obraně, inteligentních zbraních, radarech, kybernetické bezpečnosti a vesmírných systémech. Nyní však vstupují na relativně novou hranici. Vytvoření bezdrátového energetického webového systému na vojenské úrovni by posunulo vpřed nově vznikající svět bezdrátové energie.

Zdroj: Popularmechanics