Elektřina bez drátů: Ve Spojených státech už dokážou přenášet energii na dálku vzduchem
Budoucnost patří obrovských solárním kolektorům ve vesmíru, které budou na Zemi vysílat paprsky „nabité elektřinou“.
Myšlenka přenosu elektřiny na dlouhé vzdálenosti bez drátů existuje již více než 100 let. Už v 70. letech minulého století existoval „na papíře“ projekt, který navrhoval zřízení vesmírných kolonií pro vybudování obrovských solárních kolektorových stanic pro přenos energie zpět na Zemi.
Americká námořní výzkumná laboratoř (NRL) v těchto dnech konečně uvedla projekt do praxe a jako první úspěšně přenesla 1,6 kW energie na kilometrovou vzdálenost ve výzkumném centru v Marylandu. Vědci použili místo drátů mikrovlnný paprsek. Úspěšný test považují za jednu z nejvýznamnějších událostí za posledních za posledních 50 let.
Princip je dostatečně jednoduchý. Elektřina je přeměněna na mikrovlny, které jsou pak zaostřeny v těsném paprsku na přijímač tvořený speciálními prvky. Jedná se přitom o velmi jednoduché součástky, které dopadající mikrovlnný paprsek přemění na stejnosměrný proud, popisuje New Atlas.
Navzdory počátečním pochybnostem se mikrovlnný paprsek ukázal jako překvapivě účinný a tým výzkumníků byl pověřený ministerstvem obrany vývojem bezpečného a nepřetržitého přenosu energie pomocí mikrovln, přičemž vědci museli prozkoumat i praktičnost.
Technologie by jednoho dne mohla být využita i k přenosu energie na Zemi z velkých orbitálních solárních elektráren. Dodávala by elektřinu do národních sítí 24 hodin denně, 365 dní v roce. „Hlavní výhodou přenosu energie z vesmíru na Zemi je ukončení závislosti na dodávkách paliva pro elektrárny, které mohou být i zranitelné vůči různým útokům,“ řekl Brian Tierney z námořní výzkumné laboratoře.
Zdroj: New Atlas