Americké obrněné vozidlo MaxxPro kličkuje na Ukrajině pod silnou ruskou palbou

Zveřejněné video ukazuje obrněné vozidlo MaxxPro ukrajinských ozbrojených sil, jak se řítí ulicemi Časiv Jaru pod silnou ruskou palbou.

Vzhledem k profesionalitě a rychlosti reakce řidiče mnohatunové obrněné vozidlo, které je náchylné k převrácení při zatáčení ve vysoké rychlosti, aktivně manévruje a uhýbá nepřátelským kamikadze dronům a dělostřelectvu.

Vojáci jeli zachránit zraněné a doručit zásoby svým spolubojovníkům na frontu. Navzdory několika útokům z dronů FPV vozidlo úspěšně evakuovalo vojáky do bezpečí. Záběry poukazují na nebezpečné podmínky na tomto úseku silnice, poseté zbytky dalších zničených vojenských vozidel.

MaxxPro, navržený Navistar Defense a izraelskou společností Plasan Sasa, je součástí programu americké armády Mine Resistant Ambush Protected (MRAP). Brnění má dvě ochranné vrstvy: -jedna kulku nebo střepinu rozbije, druhá ji zastaví. Neprůstřelné sklo váží téměř 120 kilogramů, byly zaznamenány případy, kdy zastavilo střelbu z těžkého kulometu.

Trup vozu ve tvaru V odráží výbuchy pozemních min a improvizovaných výbušných zařízení a zajišťuje bezpečnost jeho pasažérů. MaxxPro je postaven s ohledem na provozní připravenost a využívá standardizované díly pro rychlou opravu a údržbu. Spojené státy poslaly desítky těchto vozidel na Ukrajinu v rámci balíčku vojenské pomoci. Schopnost MaxxPro odolat intenzivním útokům a pokračovat v provozu zdůrazňuje odolnost vozidla a důležitost takové pokročilé vojenské technologie v moderním válčení.

Zdroj: Defence blog, Militarnyi