V Česku lze brát důchod přes 50 tisíc. Úřad popsal, co musí každý senior udělat
Přemýšleli jste někdy o tom, jak velký je u nás maximální možný starobní důchod? Částka je vyšší, než aktuální průměrná mzda. Dosáhnout takových příjmů v důchodu ale není vůbec jednoduché. Pokud je to váš sen, budete na tom muset tvrdě dřít již v době, kdy jste pracovně aktivní.
Abychom se dobrali toho, jak vysoký je maximální možný starobní důchod, který je možné v Česku pobírat, musíme si nejprve vysvětlit, jakým způsobem se vlastně výsledná částka skládá.
Ta sestává ze dvou složek. První z nich je takzvaná základní výměra, která je pro všechny stejná a v roce 2025 se zvýšila na 4660 korun. Na tyto peníze má nárok každý, kdo dosáhl důchodového věku, i kdyby nikdy v životě nepracoval.
Druhá složka je tvořena procentní výměrou. Ta závisí na tom, kolik let daný člověk odpracoval a jak vysoká byla jeho výplata. Čím byla vyšší, tím více se pochopitelně zvyšuje také tato částka. Roli hraje průměrný měsíční výdělek z rozhodných období, který je ovšem upraven o redukční hranice.

Vyměřený důchod nemůže růst do nekonečna
Redukční hranice jsou nástrojem státu, pomocí kterého se výše důchodů redukuje. Cílem je, aby lidé, kteří vydělávali více, měli sice důchody vyšší, ale ne přímo úměrně výši příjmu. Pokud byste tak například vydělávali 100 tisíc měsíčně, bude váš důchod sice vyšší než v případě člověka, který na výplatní pásce vídal částku 20 tisíc, nikoliv však pětkrát vyšší.
Důvody pro toto opatření jsou dva. Prvním jsou náklady. Pokud by se k tomuto kroku nepřistoupilo, mohly by důchody některých lidí s vysokými příjmy narůstat prakticky neomezeně. To by ale představovalo poměrně velkou zátěž pro státní rozpočet. Druhým důvodem je větší sociální spravedlnost.
Co to tedy znamená v praxi? Pokud je váš osobní vyměřovací základ, tedy váš průměrný měsíční příjem v době, kdy jste pracovali, 20 639 korun nebo nižší, započítává se pro tvorbu výše důchodu celá tato částka. Z jakýchkoliv příjmů nad tuto částku se započítává již jen 26 procent. Pokud by váš plat byl skutečně velmi vysoký, a to konkrétně 187 539 korun nebo více, nad tuto částku se již do důchodu nebude počítat nic. Na základě těchto informací lze odvodit, že maximální možný důchod, který lze v Česku pobírat, je 51 391 korun. Průměrná mzda přitom nyní dosahuje částky 46 165 korun.

Někteří lidé mají důchod ještě vyšší, tohle je důvod
Docílit toho, aby vám skutečně chodil takto vysoký důchod, ale není právě jednoduché a ve skutečnosti se to týká velmi malé části obyvatel Česka, konkrétně jde maximálně o stovky případů. Museli byste mít průměrný měsíční příjem 186 228 korun a odpracovat přibližně 49 let, aby vám byla vyměřena taková částka.
Ve skutečnosti je ale možné dostávat i vyšší důchod. Zmiňovaná částka se totiž týká pouze nově vyměřených důchodů, které obdržíte, jakmile si poprvé jdete o důchod zažádat. A zatímco zde dochází k zastropování, valorizace nijak omezena není.
Pokud byste tedy dostali vysoký důchod před mnoha lety, mohl se díky valorizaci významně navýšit. Některé profese, například soudci, ústavní činitelé nebo diplomaté, mohou navíc mít specifické bonusy. Ke 31. prosinci 2024 tak v Česku bylo celkem 93 osob, jejichž měsíční důchod činil 70 tisíc korun nebo více. Nejvyšší vyplácený důchod po poslední valorizaci dosáhl dokonce částky 249 674 měsíčně.