Tuto větu nikdy nesmíte říct na pohovoru. Jinak poletíte ze dveří jak namydlený blesk
Pracovní pohovor je důležitou událostí, která se může snadno pokazit, když řeknete něco špatně. Co raději neříkat, aby pohovor neskončil předčasně?
Domluvit si pohovor v nějaké firmě je první krok k tomu, získat novou práci. V dnešní době lze pohovory dělat i online, a proto se někteří lidé méně stresují. Nemusí jezdit do cizího prostředí a díky tomu probíhá většina pohovorů klidněji. Jenže i přes tyto možnosti se může stát, že bohužel řeknete něco, kvůli čemu může být schůzka předčasně ukončena. Dávejte si proto pozor na věty, které se nevyplatí při pohovoru říkat. Vyhnete se tak zbytečnému fiasku.
Nepomlouvejte bývalého šéfa
Je velmi pravděpodobné, že jste z bývalého zaměstnání odešli právě kvůli nadřízenému, který se nechoval zrovna hezky. Jenže pokud budete při hledání nové práce pomlouvat bývalého šéfa, nevytvoříte dobrý dojem. Pomluvy na pohovoru nikdy nefungují. I když byl váš bývalý nadřízený noční můra, nechte si to pro sebe.
Plat řešte až na konci schůzky
Jestliže se hned po posazení zeptáte na to, jaký je tedy ten plat, asi zaskočíte každého, kdo se pohovoru účastní. Takové věci se totiž řeší až na konci. Ideální je, když si nejprve popovídáte o podrobnostech práce a až poté se dozvíte, jaký je plat. Jestliže nechcete působit jako osoba, která má zájem jen o peníze a nikoliv o práci, buďte trpěliví.
Podrobnosti si zjistěte v inzerátu
Když už jste se rozhodli přijít na schůzku, na které se má řešit vaše budoucí práce, zjistěte si podrobnosti. Většinu informací totiž firmy uvádí už v inzerátu. Pokud přijdete na pohovor s tím, že se chcete dozvědět všechny detaily, které už jste si dávno mohli přečíst sami, působí to, že vám na pozici moc nezáleží. Samozřejmě se můžete doptávat na detaily, ale je rozdíl mezi zájmem a nepřipraveností.
Neodkazujte se stále na svůj životopis
Předtím, než si vás personalista pozve na pohovor, si nejspíše prohlédl váš životopis i motivační dopis. Nespoléhejte se však na to, že by si jej nastudoval nazpaměť. Jakmile se vás někdo při pracovní schůzce bude ptát na nějaké věci, které jste uvedli v životopise, rozpovídejte se. Určitě se znovu neodkazujte na to, že to personalista najde v životopise. Raději shrňte to podstatné vlastními slovy.

Ukažte, že jste taky jen člověk
Každý člověk má své silné a slabé stránky. Jenže málokdo chce ostatním říkat o těch slabých. Myslí si, že kvůli tomu by jej nemuseli vybrat. I personalisté však vědí, že každý má nějaké chyby. Proto raději řekněte, že nějaký nedostatek máte a pracujete na něm.
Neprojevíte žádný zájem o pozici, ale jen o peníze
Lidé pracují hlavně pro to, aby měli peníze na základní životní potřeby. Někdo má štěstí, že si najde práci, která ho baví a jiní zase hledají práci jen proto, aby měli nějaký příjem. Ať už to máte jakkoliv, nikdy na sobě nedávejte znát, že vás vůbec nezajímá, co firma dělá nebo co obnáší pozice, na kterou se hlásíte. Když se ucházíte o práci a ani si nezjistíte, čím se firma zabývá, dáváte tím najevo lhostejnost. Udělejte si malý průzkum na internetu a zjistěte si alespoň základní informace.
Kdy si můžu vzít volno?
Ptát se hned při prvním setkání s možným nadřízeným na dovolenou vám příliš bodů nepřidá. A nejspíše budete rádi, když to pochopí jen jako vtip. Raději se zeptejte, jak vypadá běžný pracovní den.

Přípravu na pohovor nepodceňujte
Asi každému z nás je jasné, že přijít na pohovor nepřipravený není tím nejlepším řešením. Nejenom, že to bude ihned poznat, ale vlastně si tím zbytečně přiděláváte práci. Málokterý zaměstnavatel vezme do své firmy osobu, které nezáleží na prvním dojmu.
Místo toho si raději zjistěte více informací o společnosti. Připravte si i vhodné oblečení a dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Na pohovor dorazte o něco dříve. Lepší je přijít o pár minut dřív než později. Už jen tímto krokem projevíte opravdový zájem a také to, že vám záleží na tom, aby na vás nemuseli čekat.
Při pohovoru buďte upřímní a sebevědomí. Jestliže víte, že máte sebevědomí dostatek, pokuste se ho krotit. Pokud si připravíte nějaké otázky, určitě tím nic nepokazíte. A jestliže potřebujete, klidně si s sebou vezměte tužku a papír, kam si napíšete důležité poznámky ze schůzky.