Toto by měli dělat všichni nad 60. Ráno obětujete 5 minut času, ale ještě večer se budete cítit, jako byste právě vyšli z wellness
Cvičení má na naše zdraví blahodárný vliv. Fyzická aktivita je důležitá v každém věku a měli bychom se jí pravidelně věnovat. Existuje nespočet způsobů, jak lidské tělo udržovat v kondici – je tak jen na nás, jestli dáme přednost například běhání, cyklistice, plavání nebo józe. Jestliže pohybu příliš neholdujete, nikdy není pozdě začít. Pozitivní účinky vám přinese i tato jednoduchá série cviků, která zabere jen pár minut denně.
Nová studie vědců z univerzity v anglickém Birminghamu ukázala, že cvičení našemu organismu pomáhá i v případě, že se do něj pustíte až po sedmdesátce věku. A to i přesto, že jste většinu života prolenošili a upřednostňovali jste válení se na gauči. „Naše studie zřetelně a jasně dokazuje, že i když jste během svého života necvičili pravidelně, i tak vám může cvičení prospívat. Ať začnete kdykoli,“ říká vedoucí studie Leigh Breen. I v pokročilém věku totiž lze zlepšit fyzickou vytrvalost, posílit svaly a zvýšit odolnost lidského těla. Pravidelný pohyb přispívá k dlouhověkosti, snižuje riziko nejrůznějších onemocnění, zlepšuje kognitivní funkce a kardiovaskulární zdraví, snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu a přívětivě působí na psychiku. Zakomponujte do svého života tuto nenáročnou cvičební rutinu a benefity na sebe nenechají dlouho čekat.

Cvičit je třeba i v pokročilém věku
Jestliže jste v důchodu nebo se k důchodovému věku blížíte, samozřejmě od vás nikdo neočekává, že budete běhat maratony nebo chodit po horách s krosnou na zádech. Přesto byste se ale cvičení neměli vyhýbat. I pravidelných pár minut denně může mít skvělé účinky! Oslavili jste už šedesátku? Pak do svého denního programu zařaďte tuto nenáročnou jogínskou sestavu. Její pravidelné praktikování změní váš život. Už po několika dnech pocítíte úlevu od svalového napětí, větší duševní sílu a oživení smyslů.
Mladý duch i tělo
Série s názvem Pět Tibeťanů je soustavou pěti tibetských cviků, která je stará více než 2 000 let. U nás se do povědomí dostala ve 20. letech 20. století. Historikové uvádí, že původ sestavy pochází od tibetských klášterních mnichů, kteří věřili, že každodenní praktikování tohoto cvičení má blahodárné účinky a zajišťuje věčné mládí. Největší boom tato aktivita zažila po roce 1989 a od té doby ji u nás praktikují desetitisíce lidí. Nepatříte zatím mezi ně? Dejte ji šanci. Celá rutina je velmi jednoduchá – skládá se z jednoduchých „ritů“ neboli tibetských cviků, které konáte v dynamickém sledu.

Začněte pomalu, poté si přidávejte
Káča, svíčka, půlměsíc, most a hora. To jsou názvy konkrétních cviků, ze kterých se celá sestava skládá. Každý cvik proveďte alespoň 3x, maximálně však 21x. Jestliže s celým procesem začínáte, rozhodně nejdřív praktikujte nižší počet opakování. Každý týden pak můžete přidat jedno opakování. Hlavně cvičte pomalu a soustředěně. Nikam nespěchejte. Dbejte také na pravidelné dýchání – cvik začněte provádět s nádechem a s výdechem se vraťte do startovní pozice. Výhodou je, že tuto aktivitu můžete praktikovat vlastně kdekoliv a nepotřebujete k ní žádné speciální pomůcky. Zacvičit si můžete doma i venku a postačí vám pohodlné oblečení. Sestavu klidně cvičte naboso.
Fyzický i psychický klid
A na jaké konkrétní výsledky se díky praktikování tohoto cvičení můžete těšit? Pět Tibeťanů posiluje celé tělo, ulevuje od bolestí páteře a uvolňuje svaly. Jde ale o víc než jen cvičební program. Tato sestava působí blahodárně i na vaši mysl. Jedná se totiž o každodenní meditaci s relaxačními účinky. Pocítíte tak větší duševní rovnováhu a klid. Kombinace fyzického pohybu a duševní soustředěnosti balancuje tělesnou energii a harmonizuje její tok. Cvičení také přispívá k detoxikaci organismu, snižuje zánětlivost a zlepšuje imunitu. To ale ještě není všechno! Podle odborníků Pět Tibeťanů zlepšuje trávení, příznivě působí na dýchací a oběhový systém a zvyšuje kvalitu spánku. Celkově se vám zlepší flexibilita a kondice.
Jestliže cviky provedete ráno, začnete den příjemným protažením a psychickou relaxací. Ještě večer ale pocítíte následky cvičení v podobě klidné mysli a rychlého usnutí. Navíc vás celý den bude provázet pocit uvolněnosti a vyhnete se svalovému napětí. Neváhejte a sestavu vyzkoušejte. Uvidíte, že nebudete litovat. Příjemné cvičení!