Češi odmítají jezdit na předražený Karlštejn. Nejkrásnější hrad v Česku právě otevřel své brány zcela zdarma
České hrady a zámky patří k nejoblíbenějším výletním cílům našinců. V případě exponovaných hradů jako jsou Karlštejn, Konopiště nebo Pražský hrad se budou návštěvníci nejen potýkat s davy, budou též muset sáhnout hluboko do kapsy. Takto exponované památky si za vstup účtují stokoruny za jednotlivce. Celou rodinu pak takový výlet i s cestou, parkováním a občerstvením může v klidu vyjít i na vyšší tisíce korun. Existuje však alternativa, která vás uchvátí svou monumentálností, historií i skvostným výhledem. V některých případech se na hrad dostanete dokonce zcela zdarma nebo za symbolické částky.
Nad údolím Moravské brány poblíž Týna nad Bečvou na přerovsku se ukrývá monumentální historický klenot – hrad Helfštýn. Kolos mezi hrady, který patří mezi nejrozsáhlejší hradní komplexy v Evropě. Kořeny hradu sahají do konce 13. století.
Jeho zakladatel Friduš z Linavy si zde postavil pevnost poté, co se zmocnil části majetku pánů z Drahotuš. V průběhu staletí Helfštýn prošel mnoha přestavbami, obléháními a opravami. Dnes patří mezi symboly moravské hradní architektury. Hrad se zároveň stal centrem uměleckého kovářství. Každoročně na konci srpna totiž hostí setkání uměleckých kovářů z celého světa Hefaiston. V expozici, rozeseté po celém areálu, tak můžete obdivovat stovky kovových plastik, z nichž mnohé vytvořili mistři z celé Evropy. Helfštýn je tak nejen památkou, ale i živou galerií.

Zrekonstruovaný palác
Jedním z mnoha unikátních lákadel je i nově zrekonstruovaný hradní palác, který byl po dvou stoletích opět zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníci se mohou projít po jeho chodbách, navštívit vyhlídkovou plošinu na střeše a vychutnat si jedinečný výhled do údolí Moravské brány. Hrad Helfštýn také nabízí rozsáhlé a různorodé expozice, které návštěvníky zavedou do světa historie i umění. Návštěvníci mohou obdivovat například archeologickou výstavu, která odhaluje tajemství dávné historie hradu. Archeologická expozice je nainstalovaná v prostoru původní poděbradské bašty z druhé poloviny 15. století. Dále zde objevíte historickou mincovnu v renesančním paláci, která se zaměřuje na výrobu mincí v minulosti. Největší atrakcí je však již zmíněná galerie uměleckého kovářství, kde jsou vystaveny unikátní kovové plastiky a předměty z kovu z celé Evropy, čímž se hrad stal evropským centrem kovářského umění. Expozice uměleckého kovářství je rozeseta po různých částech hradu. Sbírka se skládá z uměleckých předmětů vytvořených převážně klasickými, ale i jinými současnými kovářskými technikami jako je vypalování, vyřezávání plamenem, svařování aj.
I okolí hradu stojí za vidění
Navštívit Helfštýn a jet rovnou zase domů by byla velká škoda. Okolí zříceniny překypuje atraktivními místy. Nedaleká Hranická propast je nejhlubší zatopenou propastí na světě. V Lipníku nad Bečvou si zase můžete prohlédnout renesanční náměstí nebo zámecký park.
V Přerově stojí za návštěvu Muzeum Komenského i příjemný park Michalov. Duchovněji ladění výletníci mohou zamířit třeba na poutní místo Svatý Hostýn, kde kromě nádherných výhledů čeká i barokní bazilika. Výlet na Helfštýn se tak dá pohodlně rozšířit na celodenní dobrodružství. Hrad je snadno dostupný autem z dálnice D1, kdy sjedete na Lipník nad Bečvou a pokračujete do Týna nad Bečvou. Parkoviště je přímo pod hradem, odtud už je to jen pár minut pěšky. Pokud preferujete ekologičtější variantu, můžete přijet vlakem do Lipníku nad Bečvou a pokračovat po značené stezce. Hrad je také oblíbeným cílem cyklistů, okolím vede hned několik cyklotras. I pro pěší turisty jde o ideální výletní cíl s krásnými cestami lesem a výhledy, které vás nenechají chladnými.

Kdy je vstup zdarma a kdo ušetří?
Běžné vstupné během sezóny (duben až říjen) činí více než přijatelných 150 Kč pro dospělého (mimo sezonu pak za 80 Kč), ale existuje celá řada výjimek. Zdarma mají vstup například děti do 6 let, osoby se ZTP, učitelé doprovázející školní skupinu či uprchlíci před válkou z Ukrajiny. Sleva platí také pro jejich doprovod. Během roku se konají akce, při kterých je vstupné snížené nebo se na hrad dostanete úplně zdarma. Volný vstup byl například v neděli 18. května u příležitosti Mezinárodního dne muzeí. Doporučujeme sledovat kulturní kalendář na oficiálním webu hradu. Díky tomu můžete monumentální Helfštýn zažít i bez placení.