Bluetooth LE Audio přináší vyšší kvalitu, sdílení zvuku a další inovace. O co se jedná?

Před více než dvaceti lety, v roce 1999, se poprvé objevila technologie Bluetooth, která znamenala revoluci v bezdrátovém připojení na krátké vzdálenosti. V dnešní době mnoho lidí používá bezdrátové připojení Bluetooth k poslechu hudby a Bluetooth LE (Low Energy) pro vzájemnou komunikaci svého příslušenství, píše web Pocket-lint.

V průběhu let jsme se dočkali mnoha vylepšení Bluetooth – nejnovější, Bluetooth 5, zvýšilo dosah – a v roce 2020 se Bluetooth vyvinulo ještě jednou, a to s Bluetooth LE Audio. Co je však tato nová technologie zač a co nabízí?

Největším přínosem, který si běžný uživatel z Bluetooth LE Audio odnese, je, že nabízí vyšší potenciál kvality zvuku. Pro uživatele bezdrátových sluchátek je to výhra.

Vylepšená kvalita

Skupina Bluetooth SIG (Special Interest Group) tvrdí, že kvalita se oproti stávajícímu Bluetooth zvýší až o 50 %, čehož je dosaženo pomocí nového kodeku (Low Complexity Communications Codec, LC3), což je laicky řečeno způsob, jakým jsou data přenášena nejefektivněji přes bezdrátové připojení.

A není co ztratit: LE Audio nepoužívá novou frekvenci oproti stávajícímu Bluetooth, nevyžaduje více dat k odesílání nebo přijímání, nepotřebuje více energie.

Lepší připojení sluchátek

V rámci technologie, kterou organizace Bluetooth SIG nazývá Multi-Stream Audio for Better Earbuds, se Bluetooth LE Audio dokáže nezávisle na sobě synchronizovaně připojit k více zařízením.

Je to sice drahá varianta, ale pohodlí, které nabízí, patří do vlastní ligy. Ideální volba pro každého, kdo má hodně zařízení k nabití a chce tak učinit co nejrychleji.

Z toho budou těžit budoucí bezdrátová sluchátka, kde levá i pravá strana nabídnou nezávislou konektivitu. V současné době se většina sluchátek připojuje přes Bluetooth k jednomu a druhý funguje jako „podřízený“ – což může někdy způsobovat výpadky a problémy.

Auracast

Rozšířením výše uvedené technologie je také Auracast, nová vysílací technologie pro sdílení zvuku, která umožňuje, aby zdroj zvuku – řekněme váš smartphone – vysílal do neomezeného počtu zařízení Bluetooth. Pokud tedy jedete ve vlaku a chcete sdílet podcast z telefonu do sluchátek několika (nebo mnoha) kamarádů, LE Audio to umožňuje.

Sluchadla

Posledním novým stěžejním bodem je přínos pro komunitu neslyšících a nedoslýchavých. Technologie LE Audio může být použita v pokročilých sluchadlech s technologií Bluetooth.

Kdy a kde lze BT LE Audio získat?

Ačkoli LE Audio funguje na stejném rádiu Bluetooth Low Energy (LE), k tomu, aby LE Audio fungovalo, potřebujete ve výrobcích příslušný hardware, tj. vaše starší sluchátka se nezlepší ze dne na den prostřednictvím aktualizace over-the-air, pravděpodobně si budete muset koupit nový, specifický výrobek, abyste získali výhody.

Dobrou zprávou je, že novější sluchátka kompatibilní s Bluetooth 5.2 budou s Bluetooth LE Audio pravděpodobně fungovat.

Zdroj: Pocket-lint