Železná kopule pro Ukrajinu. Izraelský Iron Dome bude chránit ukrajinské nebe

Obrana vzdušného prostoru nad Ukrajinou je jednou z největších výzev probíhající války. Rusové zasahují nejen kritickou infrastrukturu, ale i civilní zařízení. Z tohoto důvodu Kyjev opakovaně požádal své spojence o poskytnutí vojenského vybavení, které zvýší kapacitu a dosah protivzdušné obrany. Mluvíme o stíhačkách, bezpilotních letounech nebo moderních systémech protivzdušné obrany, jako je Iron Dome.

Iron Dome je izraelský mobilní systém protivzdušné obrany vyvinutý společností Rafael Advanced Defense Systems. Řešení je určeno pro boj s raketami krátkého doletu a dělostřeleckými granáty ráže 155 mm za všech povětrnostních podmínek a v kteroukoli denní dobu. Jejím hlavním úkolem je chránit civilisty před případnými útoky. Účinnost izraelského „deštníku“ se odhaduje na více než 90 procent.

Práce na Iron Dome začaly v roce 2008 a po dvou a půl letech byly prakticky dokončeny. Systém dosáhl bojové připravenosti v roce 2011, což je vzhledem k jeho složitosti působivý výsledek. Systém se skládá ze tří hlavních součástí: radaru EL/M-2084 Multi-Mission Radar (MMR), systému řízení boje a kontroly zbraní (BMC) a protiraketového odpalovacího zařízení Tamir, jak píše server Army Recognition.

Každá baterie Iron Dome se skládá ze tří až čtyř odpalovacích zařízení, která mohou pojmout až 20 protiraketových střel Tamir. Jejich specifikace nejsou zcela známy. Je však známo, že jsou dlouhé 3 metry, váží asi 90 kg, mají průměr 160 mm a jsou velmi obratné. Mimo jiné umožňují systému chránit oblast o rozloze až 150 km2.

Celý proces je podpořen radarem, který umožňuje detekovat i jednotlivé dělostřelecké granáty na vzdálenost 70 kilometrů. Kromě toho, což je důležité pro bezpečnost civilního obyvatelstva, systém dokáže rozlišit mezi střelami, které ohrožují obydlené oblasti, a těmi, které dopadnou do neobydlené oblasti, aniž by způsobily větší škody.

V rozhovoru pro francouzskou televizní stanici LCI 5. února izraelský premiér Benjamin Netanjahu připustil, že zvažuje možnost poskytnout Železnou kopuli Ukrajině, jak uvedl web Ukrinform.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, ukrinform.net