Zbavíme se plastů? Vědcům se podařilo přeměnit plasty na vanilkové aroma

V budoucnu se vaše vanilková zmrzlina může vyrábět z plastových lahví. Podle nové studie vědci přišli na způsob, jak pomocí geneticky upravených bakterií přeměnit plastový odpad na vanilkové aroma, napsal magazín Smithsonian Magazine.

Vanilin, sloučeninu, která je nositelem většiny vůní a chutí vanilky, lze získat přirozeně z vanilkových bobů nebo vyrobit synteticky. V současnosti se asi 85 % vanilinu vyrábí z chemikálií pocházejících z fosilních paliv. Vanilin se nachází v celé řadě potravinářských, kosmetických, farmaceutických, čisticích a herbicidních výrobků a poptávka po něm „rychle roste“, píší autoři ve studii.

Předchozí studie ukázaly, jak rozložit plastové lahve vyrobené z polyethylentereftalátu na jeho základní podjednotku, známou jako kyselina tereftalová. V nové studii dva výzkumníci z Edinburské univerzity ve Skotsku geneticky upravili bakterie E. coli tak, aby přeměňovaly kyselinu tereftalovou na vanilin. Kyselina tereftalová a vanilin mají velmi podobné chemické složení a upravené bakterie musí provést pouze drobné změny v počtu vodíků a kyslíků, které jsou vázány na stejnou uhlíkovou páteř.

Vědcům se to podařilo

Vědci smíchali své geneticky upravené bakterie s kyselinou tereftalovou a jeden den je udržovali při teplotě 37 stupňů Celsia. Asi 79 % kyseliny tereftalové se následně přeměnilo na vanilin. „Celosvětová krize plastového odpadu je dnes považována za jeden z nejpalčivějších environmentálních problémů naší planety,“ napsali autoři. Každou minutu na světě prodá přibližně 1 milion plastových lahví a pouze 14 % z nich je recyklováno. Z těch, které se recyklují, lze vyrobit pouze vlákna na oblečení nebo koberce.

Autoři studie nyní doufají, že se jim podaří bakterie dále vylepšit, aby byly schopny přeměnit ještě více kyseliny tereftalové na vanilin.

Zdroj: smithsonianmag.com