Výroba potravin z plastu? Vědci chtějí zabít dvě mouchy jednou ranou

Vědci stále hledají způsoby, jak problém znečištění plastem vyřešit. Jedním z řešení je přeměna plastů na potravinářské výrobky, píše portál ens-newswire.com.

Odborníci již vyvinuli enzymy, které rozkládají polymer polyethylentereftalát používaný v plastových výrobcích na kyselinu tereftalovou. Před časem se vědcům z Edinburské univerzity podařilo přeměnit tuto kyselinu na vanilin, organickou sloučeninu, která je nositelem většiny vůní a chutí vanilky.

Řešení globálních problémů
Nyní se vědci rozhodli jít ještě o krok dál a vyvinuli technologii, která vyřeší nejen problém plastů, ale také světového hladu. Bioinženýr Ting Lu z University of Illinois Urbana-Champaign a biolog Stephen Techtmann z Michiganské technologické univerzity nedávno získali cenu Future Insight 2021 ve výši 1,18 milionu dolarů za svůj projekt přeměny plastů na jedlé bílkoviny.

Koncept, který jeho tvůrci nazvali „generátor potravin“, je založen na geneticky modifikovaných mikroorganismech, které rozkládají molekuly obsažené v plastech. Podle společnosti Merc Group, která projekt financuje, tak vznikají potraviny, které „obsahují všechny potřebné živiny, nejsou toxické a jsou zdraví prospěšné“.

Jak uvádí server Interesting Engineering, tato průlomová metoda by mohla pomoci vyřešit dva globální problémy – zajistit bezpečné a udržitelné dodávky potravin a zároveň snížit škody na životním prostředí způsobené plastovým odpadem. Výzkumníci budou ve výzkumu pokračovat. Zatím není známo, zda a kdy se tato technologie začne používat v průmyslu.

Zdroj: Interesting Engineering, ens-newswire.com