Zachrání nás geotermální energie? Vrty do Země by byly hluboké až 20 km

Geotermální energie je naprosto čistý zdroj energie. Zatímco slunce pořád nesvítí a vítr stále nefouká, zemské jádro je horké neustále. Problém ale je, jak se k této energii ze zemského jádra dostat. Lze ji totiž nalézt pouze v okolí vulkánů nebo na okrajích tektonických desek. Start-up společnosti Quaise Energy plánuje vrty až 20 km do centra Země, aby tuto energii získal kdykoli a kdekoli, říká web InterestingEngineering.

Společnost Quaise Energy, startup založený USA na Massachusettském technologickém institutu (MIT), plánuje použít novou technologii vrtání 10 – 20 km do hloubky směrem k zemskému jádru. Pokud bude tato technologie úspěšná, mohla by navždy změnit způsob získávání obnovitelné energie.

Společnost Quaise Energy plánuje vrty do hloubek, kde je geotermální energie prakticky neomezená. Firma bude vrtat pomocí takzvaných mikrovln, aby se dostala hlouběji, než se podařilo kdy předtím.

Podle webu InterestingEngineering, je vrtná technologie založena na gyrotronu, což je vakuové elektronické zařízení, elektronky s lineárním paprskem, které generují elektromagnetické vlny o milimetrových vlnách pomocí rezonance elektronů v silném magnetickém poli. Vrty tím mohou prostupovat skrz velmi tvrdé podloží (skály) a tím se umožní přístup k hlubokému geotermálnímu teplu bez složitého hlubinného zařízení. Jde o takzvané ultrahluboké vrtání.

Společnost Quaise Energy tvrdí, že hlubinná geotermální energie využívá méně než 1 procento půdy a materiálů jiných obnovitelných zdrojů, což z ní činí nejpohodlnější a nejziskovější způsob získávání čisté energie budoucnosti. 

Zdroj: interestingengineering.com