Záběry z dronu údajně ukazují tajný palác Vladimira Putina za 30 miliard korun na ruském pobřeží Černého moře

Video na YouTube údajně ukazující obrovský palác za 1,4 miliardy dolarů, v přepočtu za 30 miliard korun, na ruském pobřeží Černého moře, který údajně patří ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, nasbíralo více než 124 milionů zhlédnutí, píše web Insider.

Téměř dvouhodinové video zřejmě ukazuje záběry z dronu, na nichž je vidět extravagantní sídlo, dvě přistávací plochy pro vrtulníky, dům pro hosty a několik dalších staveb na rozlehlém pobřežním pozemku. Nahrál ho Alexej Navalnyj, ruský politik a Putinův kritik, který byl v roce 2020 Německu téměř zabit při útoku nervově paralytickou látkou Novičok.

Navalnyj, který je v současné době držen v moskevském vězení, tvrdí, že Putin nechal tajně postavit černomořskou rezidenci z nelegálních prostředků svých miliardářských přátel.

Palác se rozkládá na zhruba 170 akrech a jeho hodnota se odhaduje na 1,4 miliardy dolarů, v přepočtu cca 30 miliard Kč. Mnohem větší kus přilehlého pozemku patří ruské Federální bezpečnostní službě. Putinova kancelář na žádost o komentář bezprostředně nereagovala, Kreml však popřel, že by měl Putin k nemovitosti jakýkoli vztah.

Sídlo jako od mafiána

Sídlo s 11 ložnicemi, 2 přistávací plochy pro vrtulníky a podzemní hokejové hřiště. Putinova údajná tajná rezidence se podle videa nachází poblíž pobřežního města Gelendžik u Černého moře na jihu Ruska, pod bezletovou zónou. Video natočila Navalného nezisková organizace Nadační fond proti korupci (FBK). Podle organizace subdodavatel podílející se na výstavbě rezidence poskytl organizaci podrobné stavební plány.

Z plánů vyplývá, že sídlo je největší soukromou obytnou budovou v Rusku, podle FBK má více než 190 000 metrů čtverečních obytné plochy. Na záběrech, které namluvil Navalnyj, je vidět nejen honosné sídlo, ale i rozsáhlý pozemek se dvěma přistávacími plochami pro vrtulníky, podzemním hokejovým kluzištěm, kostelem, sochařskou zahradou, nedokončeným amfiteátrem, arboretem a skleníkem a 260metrovým mostem, který vede k domu pro hosty o rozloze 27 000 metrů čtverečních.

Zdroj: insider.com