Za tohle hrozí vysoká pokuta a nově i vězení: Mnoho Čechů to dělá, aniž by o tom věděli
Blíží se topná sezóna a možná o tom nevíte, ale je to pro spoustu lidí znamení, sehnat si nelegálně dřevo na otop v lese. Za tuhle činnost však může zlodějům hrozit až kriminál. A dřevo v lese je drahé! Pokud zloděj ukradne dřevo v hodnotě do 5000 Kč, jedná se o přestupek. Ovšem ukradne-li dřevo o daleko vyšší hodnotě, pak už je to bráno jako trestný čin. Není se tak čemu divit, že i v lese za vaší obci jsou pečlivě nastražené kamery a fotopasti. Právě ty mohou na zloděje majitele lesa upozornit.
Dřevo se nejčastěji krade v blízkosti chatových osad, ale také na okrajích lesa nebo v lese ležícím poblíž města. Někteří lidé jsou schopni přijet si pro dřevo zrovna v době těžby, kdy se klády a většina nasekaného dřeva shromažďuje k dostupným lesním cestám. Tady zloděj bez potíží dojede i s autem nebo dodávkou a dřevo si bez špetky studu odveze.
Za krádež dřeva se klidně dostanete i do vězení
„Pokud se jedná o závažnější konání, to potom prošetřuje Policie České republiky a hrozí i odnětí svobody,“ přiznává pro Rozhlas.cz Dana Bušková z Městské policie v Liberci. Jedná se totiž o přisvojení bez souhlasu a podle § 205 odst. 1 tr. zákoníku za tento čin hrozí i vězení v době trvání 5 měsíců až jeden rok. V případě rozsáhlé škody můžete za mřížemi skončit až na deset let.

I přes přísný trest a pokuty krádeží dřeva v Česku přibývá, a to zejména v blížící se topné sezóně. Lesníci se proto rozhodli přidávat na useknuté klády speciální čipy. Jakmile tedy někdo trám s čipem ukradne, majitel lesa ho snadno vystopuje pomocí lokátoru. Existuje přitom legální cesta, jak dřevo získat. Stoupá totiž zájem o samovýrobu dřeva. Za menší poplatek si pro otop můžete přijet až do lesa. Dřevo si zájemce musí sám nasekat i odvézt. Domluvit se to dá snad s každým správcem nejbližšího lesa. Aktuálně si kubík dřeva můžete legální cestou pořídit zhruba za 1500 až 2000 korun.
Do lesa v současné době míří i organizované skupiny, které kradou dřevo nejen pro sebe, ale i pro další zájemce. Nejčastěji se v našich lesích kradou jehličnany, a to zejména kulatiny a souše. Ročně se jedná až o desítky případů a v mnoha případech jsou majitelé lesů bezradní. Do lesů instalují závory a snaží se své dřevo co nejlépe proti krádežím zajistit.

Co si můžete z lesa odnést zdarma?
Stát chápe, že někdo může kvůli rostoucím energiím mít problémy s financemi a zvlášť v zimě je tato situace o dost komplikovanější. Z lesa si tak můžete zdarma odnést jakékoliv klestí nebo popadané větve. Ale pozor! I to má svou podmínku. Větve ze země si můžete odvést jen v případě, že je jejich průměr na nejširším konci menší jak 7 centimetrů. Bez povolení si také nesmíte přivlastnit žádné popadané stromy, ani ty zlomené nebo uschlé.
Nejhorší situace je na Přerovsku
Na Přerovsku řeší lesníci krádeže dřeva snad každý den. Někteří zloději jsou tak sprostí, že se nestydí pokácet ani zdravý vzrostlý strom. Nezastaví je ani závory, ani hlídky a dokonce ani hluboké příkopy. „Pokud ho nechytíme přímo za ruku na místě, nemáme šanci ho odhalit,“ postěžoval si pro irozhlas.cz vedoucí polesí Jakub Zapletal. Narážel také na to, že dřevo kradou z lesa mnohdy i majitelé chatek, kteří ho sice neberou ve velkém, ale i tak se jedná o nelegální cestu. Podle Zapletala lidem nepřipadá vůbec divné, že si v lese uříznou kousek stromku podél lesní cesty. Nepřijdou si jako zloději, vždyť se jedná jen o „pár polínek“. Podle některých lesníků mají někteří zloději krádež dřeva za jakýsi druh sportu. Paradoxní na celé situaci je fakt, že než se dřevem z lesa může zatopit, musí nejprve pořádně vyschnout. Trvat to může i rok, mnohdy dva. Lidé si tento stav vůbec neuvědomují a dřevo dál vesele kradou – i když si s vlhkým dřevem doma vlastně ani pořádně nezatopí.
Zdroje: rozhlas.cz, lesnickejudikaty.cz, denik.cz, tvnova.cz, irozhlas.cz