Vzácný důkaz římského ukřižování. Muž měl hřeb zatlučený do jedné z patních kostí
Podle archeologů, kteří našli jeho ostatky včetně hřebu zatlučeného do jedné z patních kostí, zemřel muž v římské Anglii, pravděpodobně otrok, brutálně, když byl ve třetím nebo čtvrtém století našeho letopočtu ukřižován, informuje portál livescience.com.
Muž, který zemřel ve věku mezi 25 a 35 lety, měl ztenčené kosti na nohou, což naznačuje, že byl před ukřižováním dlouho „přikován ke zdi“, uvedl David Ingham, vedoucí projektu z muzea Albion Archaeology v Anglii, který vedl vykopávky ostatků. „Domníváme se, že patřil k místnímu původnímu obyvatelstvu.“
Archeologové našli jeho otlučenou kostru na hřbitově, kde se nacházely hroby 48 lidí, jejichž ostatky vykazovaly známky toho, že se věnovali těžké manuální práci. Nedaleko nalezli jakousi dílnu, kde se štípaly zvířecí kosti, aby se z nich mohla získávat dřeň, která se mimo jiné používala k výrobě mýdla.
Foto: Albion Archaeology – muzeum
Inghamův tým prováděl vykopávky předtím, než bylo v oblasti v hrabství Cambridgeshire postaveno sídliště. Své nálezy zveřejnili ve středu 8. prosince v časopise British Archaeology.
Je možné, že ukřižovaný muž byl spolu s dalšími lidmi pohřbenými na hřbitově zotročen, uvedl Ingham pro Live Science. Poznamenal, že v roce 212 n. l. bylo římské občanství rozšířeno na všechny svobodné lidi, kteří žili v Římské říši, a že ukřižování se na římských občanech zpravidla neprovádělo.
Při ukřižování měl mít muž ruce přivázané ke kříži a nohy přibité k zemi. V této poloze by se mu špatně dýchalo a udusil by se, řekl Ingham. I pro zotročenou osobu bylo ukřižování vyhrazeno pro „jeden z nejtěžších zločinů“, jako byla vzpoura nebo zrada státu, řekl Ingham.
Tento nález je jedním z mála příkladů nálezu ukřižované osoby z Římské říše, řekl Ingham. Další příklad, objevený v roce 1968, byl objeven v hrobce z prvního století v Jeruzalémě.
Předpokládá se, že s ukřižováním začali Asyřané a Babylóňané a v šestém století př. n. l. jej používali také Peršané, kteří oběti přivazovali ke stromům nebo kůlům; kříže se začaly používat až v době římské, uvedl dříve časopis Live Science. Římský císař Konstantin I. tuto praktiku zrušil ve čtvrtém století našeho letopočtu.
Zdroj: livescience.com