Vzácné záběry odhalují ukrajinský protiletadlový systém S-125 Neva, který sestřeluje drony

Na sociálních sítích nedávno zaujaly vzácné záběry z použití ukrajinského protiletadlového systému S-125 Něva, což vyvolalo značný zájem mezi odborníky i laickou veřejností. Původem sovětský systém S-125 Něva přes svůj věk nadále dokazuje svou efektivitu na bojišti. Ukrajina disponuje nejméně dvěma verzemi tohoto systému – ukrajinskou modernizací S-125M1 Pechora-M1 a polskou verzí S-125 Něva SC.

Přesná lokalita a datum pořízení záběrů nebyly specifikovány, což přidává na mystičnosti u těchto snímků. Krátký videoklip ukazuje, jak raketa vypálená z tohoto systému zamíří na svůj cíl – pravděpodobně ruský dron, a dokládá, že S-125 Něva i v současnosti poskytuje Ukrajině klíčovou obrannou oporu, píše web TechWP.

Ukrajina využívá různé verze S-125 Něva, včetně S-125M1 Pechora-M1, která je zaměřena na zlepšení přesnosti a doletu střel. Dále je v arzenálu Kyjeva systém S-125 Neva SC, jenž byl převeden Polskem. Tento krok nebyl oficiálně potvrzen, ale předpokládá se, že polská modernizace se zaměřila na zvýšení mobility a výkonnosti systémů řízení palby, což je naznačeno v polském názvu přídavkem „SC“, symbolizujícím samohybnost a digitalizaci.

S-125 Něva/Pečora (С-125 „Нева“/“Печора“ v rusky, SA-3 Goa v kódu NATO) je odrazem sovětského inženýrství ve vojenské technologii, navržený konstrukční kanceláří KB-1 se zaměřením na naváděcí systémy, zatímco samotná raketa byla vyvíjena od roku 1956 v OKB-2. Tento protiletadlový raketový komplet byl určen k ničení letounů operujících na nízkých až středních výškách, čímž doplňoval schopnosti systémů S-25 a S-75 zaměřených na vysoko letící a rychlé cíle. S-125 se vyznačuje nižší rychlostí a doletem než jeho předchůdci, avšak díky své dvoustupňové konstrukci a odolnosti vůči elektronickému rušení přináší efektivnější řešení proti manévrujícím cílům. Raketové motory 5V24 (V-600) na tuhé palivo pohání raketu k rychlostem mezi 3 a 3,5 Machu, což demonstruje významný technický pokrok v oblasti protiletadlové obrany.

Zdroj: TechWP