Více než 8 let trvalo Rusům ji postavit. Nyní je jaderná ponorka připravena k testování. Pyšní se extrémně tichým chodem

Rusko představilo svou nejnovější jadernou ponorku, K-564 Archangelsk. Po osmi letech vývoje je ponorka nyní připravena k prvním testům.

Archangelsk K-564 je nejmodernější plavidlo. Nedávno předvedenou ponorku v Severodvinsku nyní čeká řada náročných zkoušek. V případě úspěšného absolvování těchto testů bude loď zařazena do Severní flotily ruského námořnictva, píše portál BulgarianMilitary.

Stavba K-564 začala v roce 2015 a trvala osm let. Bulharská armáda uvádí, že prodloužení doby výroby bylo způsobeno zpožděním financování. Podobné problémy postihly i K-560, první plavidlo třídy Jasień-M, jejíž stavba trvala 20 let.

Lodě třídy Jasień-M

Ruská armáda využívá lodě třídy Jasień-M od roku 2013. Tato třída je známá svou délkou 130 metrů a používá jaderný štěpný reaktor OK-650 s palivem obohaceným uranem 235. Významným milníkem bylo dokončení ponorky K-560 v roce 2013.

Inovativní technologie

Jednou z klíčových technologií na lodích Jasień-M je sférický sonar MGK-600 Irtyš-Amfora, který vyžadoval přepracování konstrukce a použití šikmých torpédometů. Plavidla jsou také výjimečně tiché, s rychlostmi v tichém režimu až 28 uzlů a maximálně 35 uzlů.

Výzbroj

Nejdůležitější vlastností plavidel třídy Jasień-M je jejich výzbroj. Mohou nést 32 střel Oniks nebo Kalibr s doletem 1 500 km a 500 kg výbušnin v bojové hlavici. Dále mají na palubě 10 torpédometů ráže 544 mm s těžkými torpédy Fizik-2 a raketami země-vzduch Needle-M.

Zdroj: BulgarianMilitary