Větrný strom inspirovaný přírodou je zdrojem čisté energie. Může dodávat energii sedm dní v týdnu

S rostoucí poptávkou po čisté energii roste i kreativita ekologických podnikatelů, kteří vyvíjejí nové způsoby využití obnovitelných zdrojů energie v našich domácnostech.

Jednou z těchto inovací je mikro větrná turbína, která napodobuje tvar a pohyb stromu a řeší některé problémy spojené s využíváním obnovitelných zdrojů energie. Tyto „větrné stromy“, vyvinuté francouzským startupem New World Wind, mají na větvích různobarevné zelené aeroleafy , což jsou malé větrné turbíny s vertikální osou, píše portál InceptiveMind.

Podle datového listu je Wind Tree ocelová konstrukce (kmen a větve), která je vysoká 9,8 metru a široká 7,2 metru, na níž je nainstalováno 36 listů. Každý aeroleaf je vysoký asi 30 cm a skládá se z dvojité lopatky se svislou osou ve tvaru listu a synchronního mikrogenerátoru s permanentními magnety. Tyto části generují střídavý proud, který se následně usměrňuje na stejnosměrný.

Každý strom má instalovaný výkon 10 800 wattů (jmenovitý výkon 5 868 wattů), tedy 300 wattů na jeden Aeroleaf, celkem 36 listů.

Stromy jsou navrženy tak, aby byly kompaktní, což usnadňuje jejich instalaci v městských oblastech, aniž by vyžadovaly výrazné technické práce. Po usazení turbíny na místo stačí k dokončení konstrukce pouze jeden držák a tři šrouby. Jejich menší rozměry také pomáhají vyhnout se některým problémům, s nimiž se potýkají větší turbíny, jako jsou například kolize s ptáky.

Otáčení turbín Aeroleaf navíc nevytváří žádný hluk díky jejich přímému pohonu bez řemene nebo převodovky, který je uzpůsoben zejména k zachycení nejslabších a nejturbulentnějších větrů.

Společnost New World Wind také vyvinula vysoce výkonný fotovoltaický plátek, který přidává Aeroleaf druhý zdroj zelené energie. Ve spodní části každého listu jsou vidět malé solární panely, které jsou připevněny k okvětnímu lístku. Tyto panely pomáhají zachycovat sluneční světlo a umožňují technologii Aeroleaf Hybrid vyrábět stálou energii ve dvou režimech.

Design Aeroleaf Hybrid čerpá inspiraci z přírody, což jej odlišuje od tradičních větrných turbín a platforem se solárními panely. Generátor energie ve tvaru stromu je navržen tak, aby se hladce začlenil do zeleně a městské krajiny, jako by tam byl vysazen na prvním místě a vyrostl sám od sebe.

Aeroleaf lze snadno namontovat na jakýkoli povrch, například na střechu, balkon nebo sloup, a dokáže zachytit i ten nejmenší vánek a poskytovat udržitelnou, ekologickou elektřinu.

Tyto turbíny mohou dodávat energii sedm dní v týdnu, 24 hodin denně, a veškerou přebytečnou energii lze ukládat do baterií s kapacitou 60 Ah, což odpovídá přibližně 45 minutám až jedné hodině za běžných podmínek. Každý strom je vybaven čtyřmi bateriemi.

Společnost dosud nainstalovala 130 jednotek po celém světě, které pokrývají regiony od Evropy a Spojených států až po Jižní Koreu.

Zdroj: InceptiveMind