Venezuela pořídila útočná plavidla íránské výroby Peykaap, která jsou vybavena protilodními střelami

Venezuelské ozbrojené síly údajně převzaly sérii rychlých útočných plavidel Peykaap íránské výroby, která jsou vybavena protilodními střelami, píše server Defence blog.

Na sociálních sítích se objevily snímky zachycující tato raketami vyzbrojená plavidla ve venezuelských vodách, což potvrzuje předchozí zprávy o jejich pořízení.

Venezuela už v roce 2023 obdržela od Íránu nejméně čtyři čluny třídy Peykaap-III, z nichž každý může nést až dvě protilodní střely typu Kowsar (s doletem až 20 km a hmotností bojové hlavice 29 kg) nebo Nasr-1 (s doletem až 35 km a hmotností bojové hlavice 150 kg), dvě lehká protilodní torpéda a několik kulometů těžké ráže.

Navzdory svým relativně malým rozměrům, kdy na délku měří pouhých 17 metrů, představují tyto raketové čluny významnou hrozbu pro námořní dopravu, zejména v blízkosti guayanských námořních přístavů, které postrádají robustní námořní obranu.

Díky schopnosti odpalovat přesně naváděné střely představují tato plavidla obrovskou výzvu pro regionální námořní bezpečnost a mohou narušit obchodní námořní trasy a ohrozit mezinárodní plavbu.

Zdroj: Defence blog