Černé díry: Jedinečný objev astronomů potvrdil slova Alberta Einsteina

Po úspěchu se zachycením první fotografie černé díry v roce 2019 přichází další důležitý milník. Astronomům se poprvé podařilo podívat za černou díru a vidět světlo přicházející z druhé strany. Jejich úspěch dokazuje teorii relativity Alberta Einsteina, píše portál Nature.

Mezinárodní tým vědců pomocí vysoce výkonných rentgenových teleskopů zkoumal supermasivní černou díru vzdálenou 800 milionů světelných let od Země, když zjistili něco skutečně pozoruhodného. Astrofyzik Dan Wilkins z Kavliho institutu pro částicovou astrofyziku a kosmologii na Stanfordově univerzitě zpočátku zaznamenal sérii jasných světel, když vyslal rentgenové „ozvěny“, což je běžné v černých dírách. Co ho však udivovalo, bylo, že se pak objevily další světlice, které byly menší a jinak barevnější.

Černé díry, které mohou být různé velikosti, vznikají, když se na konci svého životního cyklu zhroutí velmi masivní hvězdy. Supermasivní černé díry jsou největším druhem, protože hromadně rostou v důsledku pohlcování hmoty a záření a pravděpodobně se spojují s jinými černými dírami. Tyto fenomenální masivní nebeské entity je navzdory jejich velké hmotnosti mimořádně obtížné pozorovat, protože neumožňují únik světla. 

Neuvěřitelný objev, který přichází dva roky po odhalení první fotografie černé díry, potvrdil teorii obecné relativity Alberta Einsteina z roku 1915. Podle ní gravitační tah z černých děr je tak obrovský, že dokáže deformovat strukturu vesmíru, ohýbat světlo a kroutit magnetická pole. Teorie předpověděla, že z tohoto důvodu by mělo být možné vidět vlny světla z druhé strany černé díry, protože tyto zdeformované pole budou působit jako zrcadlo.

„Před padesáti lety, kdy astrofyzici začali spekulovat o tom, jak by se magnetické pole mohlo chovat blízko černé díry, netušili, že jednoho dne budeme mít techniky, kteří to mohou přímo pozorovat a vidět Einsteinovu obecnou teorii relativity v akci,“ uvedl Roger Blandford, spoluautor výzkumu, který byl publikován v časopise Nature ještě koncem července. „Jakékoliv světlo, které vstoupí do této černé díry, nevyjde ven, takže bychom neměli vidět nic, co je za černou dírou. Důvod, proč to vidíme, je ten, že tato černá díra deformuje prostor, ohýbá světlo a kroutí magnetická pole kolem sebe,“ doplnil Wilkins.

Zdroj: Nature